براساس اعلام جدید محققان کارآمدی مثبت واکسن بیوان تک و فایزر روی ویروس جهش یافته کرونا تایید شد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از رویترز، طبق اطلاعات آزمایشگاهی به نظر می‌رسد واکسنی که شرکت بیوان تک و فایزر برای مقابله با کووید ۱۹ توسعه داده‌اند در برابر شاخه جدید ویروس کرونا که در انگلیس و آفریقای جنوبی رصد شده‌اند، کارآمد است.

این تحقیق توسط شرکت فایزر و با همکاری محققان دانشگاه تگزاس انجام شده و نشان می‌دهد واکسن کرونا مذکور در خنثی سازی جهش N۴۰۱Y پروتئین اسپایک ویروس کرونا کارآمد است. البته این تحقیق هنوز توسط پژوهشگران دیگر بررسی نشده است.

پژوهش مذکور روی نمونه خون افرادی انجام شده که واکسن را دریافت کرده بودند. البته یافته‌ها محدود هستند زیرا پژوهش مذکور کل جهش‌های رصد شده در شاخه جدید ویروس را بررسی نمی‌کند.

فیل درمیتزر یکی از محققان ارشد فایزر در این باره می‌گوید: نتایج کارآمدی واکسن در مقابله جهش جدید و همچنین ۱۵ جهشی که قبلاً بررسی کرده بودیم، نویدبخش است. بنابراین تابه حال ۱۶ جهش مختلف را بررسی کردیم که هیچکدام از آنها تأثیر قابل توجهی نداشت. هرچند این خبر خوبی است اما بدان معنی نیست که جهش هفدهم نیز روی کارآمدی واکسن تاثیر نخواهد داشت.

به گفته این محقق دیگر جهش ویروس کرونا که در آفریقای جنوبی با عنوان E۴۸۴K رصد شده نیز نگران کننده است.

محققان تصمیم دارند آزمایش‌های مشابهی را برای این شاخه ویروس کرونا نیز انجام دهند تا کارآمدی واکسن در مقابل شاخه انگلیسی و آفریقای جنوبی را بررسی کنند و امیدوارند در هفته‌های آینده به اطلاعات جدیدتری دست یابند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز