ایالات متحده آمریکا به مقامات دولتی در برلین و دیگر پایتخت‌های اروپایی اعلام کرد که یک کشتی روسیه را تحریم می‌کند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از خبرگزاری آلمان، آمریکا با هدف متوقف کردن عملیات تکمیل خط لوله گاز صادراتی روسیه به اروپا، یک کشتی روسیه را تحریم می‌کند و در همین رابطه دولت آمریکا، که در واپسین روزهای کار خود بسر می‌برد به مقامات دولتی در برلین و دیگر پایتخت‌های اروپایی اعلام کرد که تحریم کشتی «فورچونا» از امروز سه‌شنبه به اجرا درمی‌آید.

ایالات متحده بر این اساس هر شرکت اروپایی را که به کشتی فورچونا جهت تکمیل پروژه «نورد استریم ۲» کمک کند، مجازات خواهد کرد.

دولت آلمان نسبت به تصمیم ایالات متحده ابراز ناامیدی کرده است. یکی از سخنگوهای وزارت اقتصاد آلمان گفت: «ما این اطلاعیه را با تاسف از نظر گذراندیم».

با انجام پروژه نورد استریم، گاز طبیعی روسیه از طریق دریای بالتیک به آلمان انتقال می‌یابد اما ایالات متحده مخالف آن است و می‌گوید که چنین پروژه‌ای از یک سو تسلط روسیه بر بازار انرژی اروپا را بیشتر می‌کند و از سوی دیگر امنیت و اقتصاد اوکراین را به مخاطره می‌اندازد.

این خط لوله گاز با تغییر مسیر خود اوکراین را دور می‌زند و به این ترتیب کی‌یف را سالانه از دریافت میلیاردها دلار هزینه ترانزیت محروم می‌کند.

ایالات متحده در دسامبر سال ۲۰۱۹ قانونی را وضع کرد که بر اساس آن هر کشتی را که به اجرای پروژه «نورد استریم ۲» کمک کند، هدف تحریم قرار دهد، امری که شرکت سوئیسی «آل‌سیز» را مجبور کرد در حالی که بیش از ۹۰ درصد کار به انجام رسیده بود، از ادامه آن صرف‌نظر کند.

روسیه اکنون تلاش می‌کند با کشتی‌های خود این پروژه را به اتمام برساند که این مسئله ایالات متحده را به وضع تحریم‌های بیشتر ترغیب می‌کند.

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده که مواضع سفت و سخت‌تری علیه روسیه دارد، قبلاً مخالفت خود را با اجرای این پروژه اعلام کرده بود اما از سویی گفته است که می‌خواهد روابط واشنگتن را با متحدان اروپایی خود از جمله آلمان، بهتر کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز