رئیس جمهور افغانستان با رئیس پنتاگون در تماس تلفنی از افزایش خشونت‌ها و ترورهای هدفمند در شهر کابل ابراز نگرانی کردند.

به گزارش مرور نیوز، « اشرف غنی »، رییس جمهور افغانستان با «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا تلفنی گفت‌وگو کرد و بر اساس اعلام ارگ، در این تماس تلفنی که شب گذشته صورت گرفت، دو طرف در مورد روابط میان دو کشور و پیشرفت‌های اخیر در روند صلح افغانستان ، بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

لوید آستین در این گفت‌وگو تاکید کرد که دولت جدید آمریکا از صلح پایدار که به نفع افغان‌ها باشد و آتش‌بس دایمی که در نتیجه آن به دست آید، حمایت می‌کند.

همچنین در این تماس تلفنی دو طرف از افزایش خشونت‌ها و ترورهای هدفمند در شهر کابل ابراز نگرانی کردند.

لوید آستین نیز در توییتی درباره این گفت‌وگو نوشت تعهدات متقابل، مشارکت قوی بین آمریکا و افغانستان و نیز اهمیت پیشرفت در روند صلح، موضوعات اساسی در این تماس تلفنی بوده است.

این در حالی است که در این گفت‌وگو به موضوع خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اشاره‌ای نشده است.

در حال حاضر، دو هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند. طبق توافق‌نامه‌ای که بین آمریکا و طالبان امضا شده است، همه نیروهای خارجی تا ماه می از افغانستان خارج می‌شوند.

در روزهای اخیر اما گزارش شده که ممکن است نیروهای خارجی در زمان تعیین شده از افغانستان خارج نشوند؛ زیرا شرایط خروج کامل از سوی طالبان عملی نشده است.

قطع روابط طالبان با القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی و نیز کاهش خشونت‌ها از شرایط خروج کامل نیروهای خارجی عنوان می‌شود. طالبان نسبت به حضور نیروهای خارجی پس از ماه می هشدار داده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز