رافائل گروسی درباره وجود تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده از سوی ایران ادعاهایی را مطرح کرد.

به گزارش مرور نیوز، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آغاز نشست شورای حکام، به تکرار برخی ادعاها درباره وجود تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده از سوی ایران پرداخت.

وی پیش از هر چیز گفت: همانطور که قبلاً گفته‌ام، توقف یا محدود شدن فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی آژانس در این مرحله، تاثیر جدی بر توانایی آژانس جهت گزارش درباره اجرای تعهدات ایران خواهد داشت.

گروسی ادامه داد: از زمان ارائه آخرین گزارش ادواری، تاکنون ۱۱ گزارش دیگر در راستای به روز رسانی فعالیت‌های ایران تهیه کرده‌ام که حاکی از تحولات قابل توجه در برنامه هسته‌ای این کشور طی ماه‌های گذشته است.

وی افزود: همچنین گزارشی با موضوع توافق پادمانی ان پی تی ارائه کرده و در آن، با توجه به بند ۳۹ این توافق، یادآوری کردم که تفاهم‌های جانبی را نمی‌توان به طور یک جانبه تغییر داد. به همین دلیل، ایران به تداوم اجرای کد تغییر یافته ۳.۱ توافق‌های جانبی، ملزم است و عدم رعایت این موضوع مغایر با تعهدات این کشور ذیل تفاهم‌های جانبی توافق پادمانی است.

گروسی در ادامه ادعاهای خود افزود: وجود چندین نمونه از ذرات اورانیوم با منشاء انسانی در یکی از سایت‌های اعلام نشده از سوی ایران، نشانه واضحی است مبنی بر اینکه مواد هسته‌ای یا تجهیزات آغشته به این مواد، در آن مکان موجود بوده است. بعد از ۱۸ ماه، ایران توضیح کامل و قانع کننده‌ای در این باره ارائه نداده است. در فقدان توضیحات لازم، آژانس به شدت از بابت وجود مواد هسته‌ای اعلام نشده در این سایت و عدم اطلاع رسانی از سوی ایران، طبق توافق پادمانی، عمیقاً نگران است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین مدعی وجود سه سایت اعلام نشده دیگر در ایران شد و گفت: در جریان سفر اخیرم به تهران، نگرانی ام را از بابت عدم پیشرفت در شفاف‌سازی مسائل پادمانی مرتبط با این چهار مکان، به دولت ایران منتقل کردم. من آمادگی خود را برای تعامل فعال و متمرکز با ایران جهت عبور از این بن‌بست و همچنین شفاف‌سازی و حل بدون تأخیر این مشکلات ابراز کرده ام.

این ادعاهای گروسی در حالی مطرح می شود که ایران به رغم خروج یک جانبه آمریکا از برجام و با وجود عهدشکنی اروپا در تأمین منافع اقتصادی حاصل از توافق، همچنان وفای به عهد نشان داد حال آنکه در نهایت، در مواجهه با تداوم کارشکنی ها از سوی طرفین غربی، برخی تعهدات خود را کاهش داد و از روز ۵ اسفند نیز با تعلیق پروتکل الحاقی، اجرای آن را به رفع تحریم های واشنگتن مشروط کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز