مصطفی الکاظمی ، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: تظاهرات حق شرعی و قانونی مردم است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از سایت موازین نیوز، دفتر اطلاع رسانی مصطفی الکاظمی ، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، وی در جریان سفر امروز یکشنبه به استان بصره با گروهی از جوانان تظاهرکننده که نزدیک دروازه پروژه بزرگ بندر فاو تجمع کرده بودند، دیدار کرد.

الکاظمی گفت، حق تظاهرات حقی مشروع و قانونی است و دولت با همه نهادهای خود از آن حفاظت می‌کند مشروط بر اینکه این حق خسارت وارد نکند و تهدیدی برای اموال عمومی و خصوصی نباشد.

وی دستور داد، با هیئتی که تظاهرکنندگان انتخاب می کنند دیداری در بغداد فراهم شود تا به مطالبات آنها گوش داده و راه حل هایی را تعیین کند.

نخست وزیر عراق همچنین وارد فاز اجرایی شدن پروژه بندر فاو را به صورت رسمی اعلام کرد و گفت، این پروژه فرصت اشتغال زیادی فراهم خواهد کرد.

وی در مراسم آغاز ساخت پروژه بندر فاو، این پروژه را استراتژیک و مهم خواند و گفت، این بندر فرصت های اشتغال زیادی برای عراق فراهم خواهد کرد و جایگاه ژئوسیاسی این کشور را در منطقه و جهان تقویت خواهد کرد. پروژه بزرگ فاو، کشور را به یک پل اقتصادی تبدیل می کند که کشورهای مختلف منطقه را به یکدیگر متصل می کند.

الکاظمی گفت، بسیاری روی شکست پروژه شرط بندی کرده و شایعاتی برای ناامید کردن ملت پخش کرده بودند اما ساخت پروژه امروز پس از گذراندن مرحله برنامه ریزی، مذاکرات و تامین بودجه رسما کلید می خورد.

نخست وزیر عراق گفت: ما مرحله جدیدی از تاریخ معاصر عراق را پیش رو داریم؛ بحران ها را پشت سر می گذاریم و به سمت ساخت و ساز، آبادانی و شکوفایی حرکت می کنیم. وی از اهالی بصره و همه عراقی ها خواست امیدوار باشند و اینکه دست به دست هم داده و کشور را بسازند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز