معاون دبیر کل جنبش حزب الله لبنان تأکید کرد: طرف‌های خارجی و عناصر وابسته به آن، نقش مهمی در فروپاشی لبنان دارند.

به گزارش مرور نیوز، « نعیم قاسم » معاون دبیر کل جنبش حزب الله لبنان تأکید کرد که  عامل داخلی به میزان ۹۰ درصد باعث عدم تشکیل کابینه این کشور شده است.

به گزارش پایگاه خبری العهد  نعیم قاسم اعلام کرد، اگر امتیازدهی صورت نگیرد، تشکیل کابینه دشوار است و حزب الله نیز بخشی از طرف‌هایی است که در موضوع تشکیل کابینه تلاش می‌کند.

وی با اشاره به تلاش حزب الله برای نزدیک‌سازی دیدگاهها و اقناع طرفها مبنی بر اینکه امتیازدهی خوب است، تصریح کرد، مدت زمان دستیابی به راهکار تشکیل کابینه، مربوط به همکاری طرفها و کم کردن برخی شروط است.

لبنان از تابستان سال گذشته که بندر بیروت شاهد انفجاری مهیب بود و دولت حسان دیاب استعفا کرد، شاهد خلأ سیاسی است و اکنون با دولت پیشبرد امور (دیاب) اداره می‌شود.

این مسئول حزب الله با تأکید بر لزوم انعطاف بیشتر احزاب لبنان، خاطر نشان کرد: «ما هیچ شرطی را بر هیچ کسی تحمیل نمی‌کنیم، اما تلاش باید ادامه یابد و ناامید نمی‌شویم».

قاسم با بیان اینکه طرف‌های خارجی و عناصر وابسته به آن، نقش مهمی در فروپاشی لبنان دارند، تأکید کرد: «با وجود این مسئله، طرفهای لبنانی در مسئله تشکیل کابینه، مقصر اصلی هستند».

وی با انتقاد از نقش مهم آمریکا در فروپاشی لبنان، درباره حسابرسی کیفری مالی گفت که این موضوع، از مسئله کابینه جداست و باید این حسابرسی ادامه یابد.

معاون دبیر کل حزب الله با تأکید بر اینکه طرحهای سیاسی وارداتی، عامل بحران امروز لبنان است و نه سلاح حزب الله، درباره مسائل منطقه خاطر نشان کرد، ایران، پروژه مشخص و بر حقی دارد و به همین دلیل ایستادگی می‌کند و پیروز می‌شود.

قاسم تصریح کرد، آمریکا فکر می‌کرد که اگر توافق هسته‌ای لغو شود، وضعیت به سود کشورهای متحدش تغییر خواهد کرد، ولی در حال حاضر به این نتیجه رسیده است که شاید بازگشت به این توافق، باعث کاهش گرایش ایران به شرق شود.

وی در پایان تأکید کرد، احتمالا توافق هسته‌ای به دو ماه نیاز دارد تا مسیر خود را طی کند و «آمریکایی‌ها بر این باورند که وجود توافق، بهتر از نبود توافق [هسته‌ای] است... ولی اگر ایران موفق شود آمریکا را به این توافق بازگرداند، پیروزی بزرگی به دست آورده و هر پیروزی برای ایران، پیروزی محور مقاومت است».

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز