اشرف غنی رییس جمهور افغانستان بیان کرد: دولت برای خروج نیروهای خارجی برنامه همه‌جانبه دارد.

به گزارش مرور نیوز، « اشرف غنی »، رییس جمهور افغانستان در جلسه شش‌ونیم امروز گفت، هر کسی که در صف جمهوریت نمی‌ایستد، پس از این در دولت جایی ندارد.

غنی صف مقابل جمهوریت را صف دشمن خواند. وی همچنین گفت که انتخاب به دست پاکستان است که با افغانستان دوست باشد یا دشمن.

غنی همچنین در این نشست به ۱۶ تن از منسوبان امنیتی مدال دولتی اعطا کرد.

وی تأکید کرد که با اعلام خروج نیروهای خارجی، برای اولین بار در تاریخ معاصر افغانستان فرصت مهم فراهم شده است. به گفته او، از سال‌ها پیش تاکنون برای روزی که نیروهای خارجی از این کشور خارج شوند، آماد‌گی کامل گرفته شده است و برای خروج آن‌ها دولت برنامه همه‌جانبه دارد.

رییس جمهور افغانستان افزود که برای دفاع و حفاظت از خاک افغانستان آماد‌گی کامل دارد و وقت آن رسیده است که حاکمیت ملی به صورت کامل عملی شود و افغانستان بی‌طرفی خود را ثابت کند.

غنی در این نشست صف مقابل جمهوریت را دشمن خواند و گفت آن‌هایی که در صف جمهوریت نمی‌ایستند، پس از این در دولت برای آنها جایی نیست.

رییس جمهور افغانستان، مشروعیت جنگ طالبان را زیر سوال برد و گفت که این جنگ از نظر اجماع عالمان دین جهان اسلام ناروا است.

 غنی همچنین با اشاره به بازنگری روابط با کشورهای منطقه گفت که روز تصمیم پاکستان است و در صورتی که افغانستان ناآرام باشد، پاکستان هم ناآرام خواهد بود.

به گفته غنی، اگر پاکستان آرامی افغانستان را بخواهد، خودش نیز آرام خواهد شد.

اشرف غنی از سوی دیگر گفت که انتخاب دوستی و دشمنی به دست پاکستان است و در صورت دوستی، افغانستان آماده است با افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، با این کشور نیز همکاری کند.

 غنی در پایان گفت که حاکمیت ملی، جمهوریت، مردم‌سالاری و افغانستان آباد، آزاد و مستقل خط مشی دولت است و اگر طالبان در این چارچوب صلح می‌خواهند، آغوش جمهوریت به روی آنها باز است.

غنی افزود: «هر انتخابی غیر از این، بهانه طالبان برای جنگ است. ما مردم ترس نه، بلکه مردم اراده مستحکم هستیم.»

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز