لاوروف با انتقاد از تلاش‌های انگلیس جهت تخریب روابط روسیه با اتحادیه اروپا، گفت: «تا جایی که به روابط بین روسیه و اروپا مربوط می‌شود، بنظرم بریتانیا نقش بسیار منفی فعالانه‌ای ایفا می‌کند. آنها اتحادیه اروپا را ترک کردند اما در این خصوص هیچ کاهشی در فعالیت‌های آنها ایجاد نشد. بالعکس، آنها تلاش می‌کنند تا نفوذ خود بر مواضع اعضای اتحادیه اروپا در رابطه با مسکو را افزایش دهند».

به گزارش مرور نیوز، « سرگئی لاوروف » وزیر امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) به تشریح مواضع مسکو درخصوص تنش‌های اخیر با کشورهای غربی و اوکراین پرداخت.

لاوروف در مصاحبه با شبکه «ریانووستی» درباره تقابل نظامی با کی‌یف توضیح داد، از جنگ با اوکراین می‌توان اجتناب کرد و باید این کار انجام شود.

وی با انتقاد از گرایش «ولودیمر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین به سمت کشورهای غربی مخصوصا آمریکا، گفت: «طبق نشانه‌های خارجی، مهمترین چیز برای او (زلنسکی) باقی‌ماندن در قدرت است و او حاضر است برای این موضوع هر بهایی را پرداخت کند که شامل مخالفت نکردن با نئو-نازی‌ها و افراطی‌هایی است که همچنان شبه‌نظامیان دونباس را تروریست می‌خوانند».

وزیر خارجه روسیه با «شرم‌آور و بی‌ارزش» خواندن موضع کی‌یف درخصوص آتش‌بس در منطقه دونباس، اظهار داشت: «با توجه به چیزی که در خط تماس [در دونباس] رخ می‌دهد و مردم در حال از دست دادن جان خود هستند، کی‌یف اما طی هفته‌های اخیر با شدت بسیار زیادی سعی در القای نیاز برای برقراری مجدد آتش‌بس داشته است. تمام حامیان غربی آن نیز شروع به شکایت از ما کرده‌اند تا برای ایجاد آتش‌بس نهایی بر دونباس اعمال نفوذ کنیم».

به نوشته ریانووستی، لاوروف درباره محتوای تماس‌های «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه طی هفته‌های گذشته با «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان توضیح داد:‌ «او به آنها این حقیقت را یادآوری کرد که در جولای ۲۰۲۰، جدی‌ترین و مؤثرترین توافق آتش‌بس در منطقه بین گروه‌های مرتبط برقرار شد».

وی با اعلام آمادگی مسکو برای گفت‌وگو با کی‌یف جهت عادی‌سازی روابط، افزود: «اگر همکاران ما از جمله رئیس‌جمهور زلنسکی بخواهند برای عادی‌سازی روابط دوجانبه گفت‌وگو کنند، ما هم استقبال کرده و همیشه آماده گفت‌وگو هستیم».

بر اساس این گزارش، رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ضمن اشاره به درخواست‌های زلنسکی و «دمیترو کولبا» وزیر خارجه اوکراین برای گفت‌وگو با مسکو درخصوص آتش‌بس در دونباس، تاکید کرد: «دوستان عزیز، این مسئله‌ای نیست که با ما گفت‌وگو کنید بلکه باید در چارچوب توافق‌های مینسک با دونتسک و لوهانسک به مباحثه بنشینید».

لاوروف در ادامه این مصاحبه با انتقاد از تلاش‌های انگلیس جهت تخریب روابط روسیه با اتحادیه اروپا، گفت: «تا جایی که به روابط بین روسیه و اروپا مربوط می‌شود، بنظرم بریتانیا نقش بسیار منفی فعالانه‌ای ایفا می‌کند. آنها اتحادیه اروپا را ترک کردند اما در این خصوص هیچ کاهشی در فعالیت‌های آنها ایجاد نشد. بالعکس، آنها تلاش می‌کنند تا نفوذ خود بر مواضع اعضای اتحادیه اروپا در رابطه با مسکو را افزایش دهند».

به نوشته ریانووستی، وی با بیان اینکه لندن از یک سو دیگران را از گفت‌وگو با روسیه بازمی‌دارد و از سوی دیگر سعی در برقراری تماس‌هایی با مسکو دارد، تصریح کرد: «دلیل نیز این است که آنها می‌خواهند انحصار خود در این تماس‌ها را حفظ کرده و خودشان را بالاتر از بقیه نشان دهند».

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز