سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان دریافت نامه طالبان از سوی آقای عبدالله را تایید کرد و آن را اقدامی برای ایجاد چند دستگی در جبهه جمهوریت دانست.

به گزارش مرور نیوز، برخی منابع به رسانه‌ها خبر دادند که طالبان به شماری از رهبران سیاسی افغانستان نامه فرستاده و خواستار گفت‌وگوهای مستقیم با آن‌ها شده است.

تاکنون معلوم نیست که طالبان به چه تعداد از رهبران سیاسی افغانستان این نامه را فرستاده، اما نزدیکان عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی و حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان دریافت نامه طالبان را تایید کرده‌اند.

فریدون خزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان دریافت نامه طالبان از سوی آقای عبدالله را تایید کرد و آن را اقدامی برای ایجاد چند دستگی در جبهه جمهوریت دانست.

به گفته خزون، طالبان در این نامه، رئیس شواری عالی مصالحه ملی را به گفت‌وگوهای مستقیم دعوت کرده‌اند، اما صف جمهوریت واحد می‌ماند و ایجاد چند دستگی در این صف نتیجه نخواهد داد.

در همین حال عطاالرحمن سلیم، معاون شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز گفت که این شورا با گروه طالبان در ارتباط بوده و گاهی میان آنها پیام‌ها و نامه‌ها رد و بدل می‌شوند.

وی تاکید کرد که پیام شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به طالبان این بوده که اقدامات فردی در روند صلح افغانستان نتیجه دلخواه به همراه ندارد و مراجعه به آدرس‌های گوناگون کار را دشوارتر می‌کند.

سلیم در عین حال از دریافت پیش‌نویس طرح صلح طالبان خبر داده و گفته که آنان نیز روی یک طرح کار می‌کنند.

از سویی دیگر نیز افراد نزدیک به حامد کرزی تایید می‌کنند که گروه طالبان با ارسال نامه‌ای به وی، از آقای کرزی خواسته تا وارد گفت‌وگوهای مستقیم با این گروه شود.

این نامه طالبان در حالی به سیاسیون افغانستان ارسال می‌شود که این گروه نشست استانبول برای صلح افغانستان را تحریم کرده‌اند.

همچنین هیئت مذاکره‌کننده طالبان در دوحه نیز از چند ماه پیش تاکنون از گفت‌وگو با هیئت مذاکره‌کننده دولت خودداری کرده‌اند.

طالبان در آخرین اظهارات خود پیرامون گفت‌وگوهای صلح اعلام کرد، تا زمانی که تمام نیروهای خارجی افغانستان را ترک نکنند، در هیچ نشستی در مورد صلح شرکت نخواهند کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز