ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ماه گذشته، قانونی را امضا کرد که بر اساس آن، تعداد کارکنان محلی شاغل در سفارت خانه‌های خارجی محدود می‌شود.

به گزارش مرور نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا روز شنبه نسبت به تصمیم روسیه مبنی بر گنجاندن نام آمریکا و جمهوری چک در فهرست کشور‌های غیردوست ابراز تأسف کرده و از مسکو خواست، در تصمیم خود تجدیدنظر کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ماه گذشته، قانونی را امضا کرد که بر اساس آن، تعداد کارکنان محلی شاغل در سفارت خانه‌های خارجی محدود می‌شود. پوتین همچنین از دولت خواست فهرستی از کشور‌های غیردوست تهیه کند تا این تصمیم درباره آن‌ها اجرا شود.

مسکو روز شنبه اعلام کرد پراگ و واشنگتن در این فهرست جای گرفته اند. شورای اروپا روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ”اتحادیه اروپا بر این باور است که اظهارات مربوط به اعمال غیردوستانه بی پایه هستند“.

در این بیانیه همچنین آمده است: ”ما از روسیه می‌خواهیم که در این تصمیم تجدیدنظر کند تا روابط ما بیشتر از این آسیب نبیند. تصمیم جدید روسیه بر خلاف کنوانسیون ۱۹۶۱ وین درباره روابط دیپلماتیک است“.

روسیه، آمریکا و جمهوری چک را جزو "کشور‌های غیردوست" رده بندی کرد. دولت روسیه روز جمعه ۱۴ مه این موضوع را اعلام کرد و گفت بر اساس دستور پوتین این کار انجام شده است. این رده بندی به این معناست که نمایندگی‌های دیپلماتیک میان روسیه و این دو کشور محدود خواهند شد.

همچنین جمهوری چک تنها مجاز به استخدام ۱۹ تبعه روسیه خواهد بود. آمریکا مجاز به استخدام تابعین روسیه نیست. این مصوبه در چارچوب اقدامات متقابل جمهوری چک و آمریکا علیه روسیه نصویب شده است. این دو کشور اخیرا تعدادی از دیپلمات‌های روسیه را از خاکشان اخراج کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز