براساس یافته‌های یک نهاد زیر مجموعه سازمان غذایی جهان (WFP) و سازمان غذا و کشاورزی (FAO)، بیش از چهار میلیون شهروند افغانستان در حالت اضطراری عدم مصونیت غذایی قرار دارند.

به گزارش مرور نیوز، بررسی‌های تازه نشان می‌دهد که هم‌اکنون بیش از ۱۴ میلیون شهروند افغانستان امنیت غذایی ندارند.

روزنامه هشت صبح گزارش داد براساس یافته‌های یک نهاد زیر مجموعه سازمان غذایی جهان (WFP) و سازمان غذا و کشاورزی (FAO)، بیش از چهار میلیون شهروند افغانستان در حالت اضطراری عدم مصونیت غذایی قرار دارند.

افزون بر این، کمبود غذا زندگی حدود ۱۰ میلیون شهروند افغانستان را تهدید می‌کند و بیش از ۱۵ میلیون نفر دیگر نیز از این بابت نگران هستند. در این میان تنها حدود ۱۱ میلیون شهروند از نگاه غذایی احساس امنیت می‌کنند.

سازمان غذایی جهان (WFP) نیز اعلام کرده در حال حاضر از هر سه شهروند افغانستان، یک تن مصونیت غذایی ندارد. به گفته این نهاد، وضعیت در ماه‌های آینده وخیم‌تر و سبب بی‌جا شدن و بدتر شدن امنیت غذایی خواهد شد.

براساس تصریح سازمان غذایی جهان، این نهاد تاکنون تنها ۱۲ درصد بودجه مورد نیاز برای کمک بشردوستانه به افراد گرسنه در افغانستان را دریافت کرده است. هرچند تلاش شد که دیدگاه وزارت کشاورزی افغانستان در این مورد گرفته شود؛ اما مسوولان این نهاد تاکنون اظهارنظری نکرده‌اند.

بحث کاهش احتمالی مصونیت غذایی در افغانستان در حالی مطرح می‌شود که هم‌اکنون افغانستان با موج سوم کرونا روبه‌رو است. مسوولان بهداشتی پیش‌تر هشدار داده‌اند که وضعیت طی روزهای آینده بدتر می‌شود.

مسوولان در وزارت بهداشت افغانستان تصریح کردند که در برخی از مراکز درمانی وسایل را برای وضعیت اضطراری تنظیم می‌کنند. در حال حاضر شمار بیماران فعال کووید-۱۹ در افغانستان از مرز هفت هزار بیمار فراتر رفته است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز