انتخابات دبیرکل سازمان ملل در خرداد ماه برگزار می‌شود و آنتونیو گوترش از تمایل خود برای نامزدی دوباره در این پست مهم خبر داده است.

به گزارش مرور نیوز، «استیو یورگنسن» فرستاده دائم استونی در سازمان ملل که در ماه جاری ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد اعلام کرد که رأی‌گیری برای انتخاب دبیر کل بعدی سازمان ملل در ماه ژوئن برگزار خواهد شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تاس، وی افزود: یک رویداد مهم برای سازمان ملل در ماه ژوئن رخ خواهد داد و آن انتخاب دبیرکل جدید سازمان ملل در دوره ریاست ما بر شورای امنیت است.

زمان دقیق این انتخابات هنوز مشخص نشده است اما آنتونیو گوترش در نامه‌ای که در ماه ژانویه برای مجمع عمومی و شورای امنیت ارسال کرده است از تمایل خود برای نامزدی دوباره در این پست مهم خبر داده است.

دبیرکل سازمان ملل برای یک دوره پنج ساله انتخاب می‌شود و می‌تواند بدون محدودیت برای چند دوره دیگر نیز انتخاب شود. با این حال تا کنون هیچ دبیر کلی بیش از ده سال پست دبیرکلی را در اختیار نداشته است.

آنتونیو گوترش از اول ژانویه ۲۰۱۷ به عنوان دبیر کل سازمان ملل جانشین «بان کی مون» شد و دوره اول وی ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ به پایان خواهد رسید.

مطابق روالی که وجود دارد، دبیر کل سازمان ملل از میان کشورهای عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، فرانسه، چین، روسیه و انگلیس) انتخاب نخواهد شد.

تا کنون نامزد دیگری برای تصدی دبیرکلی سازمان ملل اعلام آمادگی نکرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز