رئیس‌جمهور ونزوئلا در اظهاراتی بیان کرد: آمریکا مانع آغاز روند خرید واکسن کرونا از طریق ساز و کار کوواکس شده است.

به گزارش مرور نیوز، دولت ونزوئلا دولت آمریکا را عامل مسدود شدن ۱۰ میلیون دلار پول این کشور برای خرید واکسن از طریق ساز و کار کوواکس خواند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، مادورو روز جمعه (دیروز) اعلام کرد که آمریکا مانع آغاز روند خرید واکسن کرونا طریق ساز و کار کوواکس شده است.

کوواکس سازوکاری به مدیریت مشترک «ائتلاف برای نوآوری در حوزه آمادگی برای اپیدمی» (CEPI)، «اتحاد جهانی برای واکسن و ایمن‌سازی» (GAVI) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) است که در آن صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) نقش کلیدی در ارسال واکسن برعهده دارد.

رئیس‌جمهور ونزوئلا از جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا خواست که «پول‌ (مسدود شده ونزوئلا) را برای (خرید واکسن‌های کرونا) آزاد کند».

در بیانیه مادورو آماده است: «من از طرف ونزوئلا از دولت جو بایدن می‌خواهم دست از مسدود کردن پول ونزوئلا برای واکسن‌های کوواکس بردارد، دولت جو بایدن پول (مسدود شده) بابت واکسن مردم ونزوئلا را آزاد کند».

«خورخه آرزا» وزیر خارجه ونزوئلا پنجشنبه هفته گذشته از توضیحات کوواکس به این کشور در خصوص توقیف ۱۰ میلیون دلار پول ونزوئلا خبر داده بود. طبق این توضیحات، ۱۰ میلیون دلار به صورت موفق از ونزوئلا به یک بانک سوئیسی واریز شد اما آمریکا این پول را مسدود کرد. ونزوئلا با ساز و کار کوواکس برای خرید ۱۱ میلیون دوز واکسن به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار توافق کرده بود.

مادور در بیانیه روز گذشته خود اعلام کرد، کوواکس پول کافی برای شروع فوری ارسال واکسن‌ها به ونزوئلا را در اختیار دارد. وی افزود: «ساز و کار کوواکس هیچ بهانه‌ای برای نفرستادن واکسن‌ها به ونزوئلا ندارد».

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز