رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه بر ادامه حضور نظامیان این کشور در افغانستان تاکید کرد.

به گزارش مرور نیوز،‌ « رجب طیب اردوغان »، رییس جمهور ترکیه، با اشاره به خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان گفت که در پایان این روند، ترکیه تنها کشور قابل اعتماد برای مدیریت مناسب وضعیت موجود خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، اردوغان این اظهارات را پیش از ترک استانبول به مقصد بروکسل برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو ناتو با خبرنگاران مطرح کرد.

نشست سران ناتو امروز دوشنبه برگزار می‌شود.

اردوغان گفت که پس از اتمام روند خروج نیروهای بین‌المللی، ترکیه تنها کشور قابل اعتماد برای مدیریت مناسب وضعیت موجود در افغانستان است.

پیش از این گزارش شد که امنیت فرودگاه به نیروهای ترکیه واگذار می‌شود.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو نیز گفته است که گفت‌وگوها با ترکیه در مورد تأمین فرودگاه کابل پس از خروج نیروهای بین‌المللی جریان دارد.

پیش از این «سهیل شاهین» از اعضای مذاکرات کننده هیات طالبان خواستار خروج نیروهای ترکیه همزمان با نیروهای خارجی و آمریکایی از افغانستان شده بود.

شاهین در پاسخ به سوال رویترز مبنی بر تمایل ترکیه برای حفظ نیروهای این کشور و اداره فرودگاه بین‌الملل حامد کرزی گفت که نیروهای ترکیه باید از افغانستان خارج شوند.

این در حالی است که پیش از این اعلام شده بود که ترکیه مسئولیت اداره فرودگاه کابل را پس از خروج ناتو برعهده خواهد گرفت.

جوبایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا مدتی پیش اعلام کرد که تمام نیروهای آمریکایی تا پیش از 11 سپتامبر نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهند کرد.

طی 20 سال گذشته اداره فرودگاه کابل برعهده ناتو بوده و این سازمان تاکنون به درخواست دولت افغانستان برای واگذاری مسئولیت این فرودگاه طفره رفته است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز