«بسام الصالحی» دبیرکل حزب الشعب الفلسطینی، استعفای ابو جیش از دولت تحت نخست‌وزیری «محمد اشتیه» را اعلام کرد.

به گزارش مرور نیوز، «نصری ابوجیش» وزیر کار در دولت فلسطین و عضو حزب «الشعب الفلسطینی» بنا به تصمیم این حزب، از پست خود استعفا کرد.

«بسام الصالحی» دبیرکل حزب الشعب الفلسطینی، استعفای ابو جیش از دولت تحت نخست‌وزیری «محمد اشتیه» را اعلام کرد.

برخی منابع دلیل این استعفا را عدم احترام این دولت به قوانین و آزادهای عمومی به ویژه پس از قتل «نزار بنات» فعال فلسطینی به دست نیروهای تشکیلات و درگیری فیزیکی این نیروها با تظاهرات‌کنندگان فلسطینی در کرانه باختری اعلام کردند.

به نوشته «فلسطین الیوم»، وزیر کار در دولت اشتیه، عصر دیروز (دوشنبه - 28 ژوئن)، از سِمَت خود استعفا کرد و دبیر کل حزب الشعب نیز اعلام کرد: در حالی که این حزب از دولت و نخسـت‌وزیر آن برای احترام به نقش حزب الشعب و رفیق نصری و مخالفت با این استعفا تقدیر می‌کند، اما از امروز، این استعفا اجرایی می‌شود و حزب الشعبی الفلسطینی، دیگر نماینده‌ای در دولت دکتر محمد اشتیه ندارد و مجددا از این دولت می‌خواهد که استعفا کند».

«نزار بنات» منتقد سرسخت تشکیلات خودگردان فلسطین به ریاست «محمود عباس» و کاندیدای فهرست «الحریه و الکرامه» در انتخابات پارلمانی بود و چندی پیش از اتحادیه اروپا خواسته بود تا کمک مالی به تشکیلات خودگردان را به دلیل به تعویق انداختن انتخابات، قطع کند. به عقیده نزار بنات، «تشکیلات خودگردان برای منافع خود همه چیز از جمله خیزش مردمی و فدائیان فلسطین را می‌فروشد».

 پنجشنبه پیش (۲۴ ژوئن)، نیروهای تشکیلات خودگردان فلسطین در پی اقدام بنات در افشاگری‌ در خصوص تهیه و تزریق واکسن‌های منقضی‌شده کرونا و نقش تشکیلات در هم‌دستی با رژیم آل‌سعود در قتل مخالفان عربستانی، بازداشت شد.

طبق گفته خانواده این فعال فلسطینی، ۲۵ مأمور امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین در ساعت ۳:۳۰ بامداد پنج‌شنبه هفته گذشته به خانه او حمله کرده و با شلیک گلوله و پرتاب بمب صوتی و با زور در خانه را شکسته و وارد شدند و در حالی که اهالی خانه خواب بودند، شروع به ضرب و شتم شدید «نزار بنات» کردند.

به گفته خانواده وی، مأموران در حین بازداشت هیچ یک از پروتکل‌های قانونی را رعایت نکرده و هیچ حکم جلبی نیز به اعضای خانواده و شخص نزار بنات نشان داده نشد. ساعاتی پس از بازداشت استانداری الخلیل خبر فوت وی را به خانواده‌اش داد و ساعاتی بعد در بیانیه‌ای مدعی شد که مأموران در حین بازداشت حکم جلب به همراه داشتند و نزار بنات به علت سکته قلبی و پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داده است.

در پی شهادت این فعال فلسطینی تظاهرات گسترده‌ای در کرانه باختری رخ داد و فلسطینی‌ها خواستار استعفای «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان و دولت رام‌الله به نخست‌وزیری اشتیه شدند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز