استفاده از سلاح‌های ممنوعه بین‌المللی توسط ائتلاف سعودی در یمن افزایش سرطان در کودکان یمن را در پی داشته است.

به گزارش مرور نیوز، چندی پیش، «طه المتوکل» وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن اعلام کرد، سازمان ملل در وارد کردن ساده‌ترین امکانات پزشکی به یمن ناتوان بوده و مراکز درمان سرطان در یمن از زمان آغاز تجاوز ائتلاف سعودی به این کشور شاهد افزایش مراجعات بوده است.

المتوکل دلیل این امر را استفاده از سلاح‌های ممنوعه بین‌المللی توسط ائتلاف سعودی دانست. وی گفت، مراکز درمان سرطان خون سالانه پذیرای هفت هزار بیمار از استانهای مختلف یمن است و به دلیل کمبود دارو و دستگاه‌های ویژه این امر نیمی از آنها فوت می‌‌شوند.

او تأکید کرد، مردم در اکثر مناطقی که مورد حمله هوایی قرار گرفته‌اند به بیماری‌های خطرناک مبتلا شده‌اند.

در همین زمینه شبکه «المسیره» ، فیلمی از کودکان یمنی در استان «صعده» (شمال یمن) که به تومورهای سرطانی در نقاط مختلف بدنشان مبتلا شده‌اند، منتشر کرد.

بر اساس گزارش ها، جان بیش از ۶۵ هزار بیمار سرطانی در یمن که در میان آنها زنان و کودکان نیز به چشم می‌خورند، به دلیل بسته ماندن فرودگاه بین‌المللی صنعاء در خطر است.

«حمود هدیش» رئیس بخش سرطان کودکان در مرکز ملی سرطان یمن هم با بیان اینکه آمار مرگ و میر کودکان مبتلابه سرطان در یمن رو به افزایش است، سازمان ملل را مسئول این وضعیت دانست.

از سوی دیگر، سوء‌ تغذیه میان کودکان زیر پنج سال به دلیل تجاوز به یمن و محاصره آن، به ۴۷ درصد رسیده و از ۵.۵ میلیون کودک زیر پنج سال، ۲.۶ میلیون کودک دچار این مشکل هستند.

ائتلاف  ضد یمن به رهبری عربستان سعودی از ششم فروردین ۱۳۹۴ به یمن حمله کرد و بنا بر گزارش‌های سازمان‌های حقوق‌بشری، این تجاوز به یمن موجب شده دستکم ۱۷ هزار غیر نظامی کشته و بیش از ۲۶ هزار نفر زخمی شوند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز