در دیدار الکاظمی با برت مگ گرگ سازوکارهای خروج نیروهای رزمی از خاک عراق و ورود به مرحله‌ای جدید از همکاری‌ راهبردی میان بغداد و واشنگتن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

به گزارش مرور نیوز، « مصطفی الکاظمی » نخست‌وزیر عراق، امروز (پنجشنبه)، با «برت مگ گرگ» هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری عراقی «ناس نیوز»، دفتر اطلاع‌رسانی نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد که دو طرف در این دیدار هماهنگی‌ها و همکاری مشترک در تمام حوزه‌ها و همچنین زمینه‌سازی برای برگزاری دور جدیدی از گفت‌و‌گوهای راهبردی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

طبق این بیانیه، در این دیدار سازوکارهای خروج نیروهای رزمی از خاک عراق و ورود به مرحله‌ای جدید از همکاری‌ راهبردی میان بغداد و واشنگتن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

دفتر اطلاع‌رسانی نخست‌وزیر عراق همچنین اعلام کرد که دو طرف درباره توسعه همکاری‌ها در زمینه اقتصاد، فرهنگ و بازرگانی و همچنین همکاری‌های بهداشتی و مبارزه با ویروس کرونا رایزنی کرده‌اند.

در پایان این بیانیه آمده است که نخست‌وزیر عراق و هیأت آمریکایی مذکور وضعیت منطقه را بررسی کرده‌اند و بر نیاز منطقه به اولویت دادن زبان گفت‌و‌گو و آرامش و همچنین نقش رو‌به‌رشد عراق در این زمینه تأکید کرده‌اند.

این رایزنی‌ها در حالی صورت می‌گیرد که پارلمان عراق در دی ماه سال ۹۸، در پی اقدام جنایتکارانه آمریکا در ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شهید ابومهدی المهندس نائب رئیس شهید سازمان الحشد الشعبی عراق، طرح اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور را تصویب کرد؛ اما با این حال، آمریکا همچنان بر نقض این مصوبه و باقی ماندن در خاک عراق اصرار می‌ورزد.

به‌رغم اظهارات مقامات آمریکایی و عراقی درباره محدود شدن مأموریت نظامیان بیگانه به آموزش و اقدامات مستشاری به نیروهای عراقی، گرو‌ه‌های مقاومت عراق با اشاره به ورود گسترده کاروان‌های لجستیکی آمریکایی به خاک این کشور و مشارکت نیروهای آمریکایی در عملیات‌های نظامی عراق تأکید دارند که این اقدامات نمی‌تواند بیانگر محدود شدن مأموریت نظامیان آمریکایی باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز