سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: چین بر این باور است که اجرای کامل و موثر توافق تنها راه موثر برای حل مسئله هسته‌ای ایران است و از این واقعیت که آمریکا به دنبال بازگشت به برجام است استقبال می‌کند

به گزارش مرور نیوز، ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری این وزارتخانه با توجه به ششمین سالگرد حصول برجام ، این توافق را نتیجه ۱۳ سال مذاکره دقیق و ماحصل دیپلماسی چندجانبه توصیف کرد که از حمایت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیز برخوردار است.

وی ادامه داد: برجام نمونه کلاسیک حل اختلافات از طریق گفت‌وگو و مشاوره و یک رکن اصلی در راستای تحقق رژیم منع اشاعه و تقویت صلح و ثبات در خاورمیانه (منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا) است.

لیجیان افزود: چین بر این باور است که اجرای کامل و موثر توافق تنها راه موثر برای حل مسئله هسته‌ای ایران است و از این واقعیت که آمریکا به دنبال بازگشت به برجام است استقبال می‌کند حال آنکه طرف آمریکایی باید با انجام اقدامات مشخص برای جلب دوباره اعتماد جهانی، صداقت خود را نشان دهد.

این دیپلمات چینی با اشاره به مذاکرات وین ادامه داد: گفتگوها درباره ازسرگیری تعهدات برجامی وارد مرحله نهایی شده است. همه طرف‌ها اراده سیاسی خود را برای رسیدن به توافق نشان داده‌اند. اما همچنان برخی اختلافات وجود دارد که باید برطرف شود. آمریکا باید تصمیم فوری خود درباره برداشتن همه تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی علیه ایران و طرف‌های سوم را اتخاذ کند. ایران هم باید تعهدات خود را به طور کامل از سر بگیرد.

لیجیان در نهایت افزود: ما با همه طرف‌ها برای ایجاد اجماع و برطرف کردن اختلافات و بازگرداندن برجام به مسیر اصلی در اسرع وقت کار خواهیم کرد. اهمیتی ندارد که وضعیت چطور پیش برود، چین همیشه در طرف درست تاریخ خواهد ایستاد، از عدالت حمایت خواهد کرد و حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران از راه‌های دیپلماتیک را پیش خواهد برد و از رژیم منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و صلح و ثبات در خاورمیانه محافظت خواهد کرد. در عین حال، شدیداً از حقوق و منافع مشروع خود محافظت خواهیم کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز