سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد: علت ایجاد هرج و مرج در فرودگاه کابل که منجر به کشته شدن تعدادی از افراد شد، اعزام یک واحد اضافی از سربازان آمریکایی برای کمک به خروج دیپلمات‌های خود از افغانستان بود.

به گزارش مرو نیوز به نقل از  راشاتودی، ماریا زاخارووا ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در اظهاراتی اعلام کرد که واکنش جامعه بین المللی به بحران افغانستان شوکه کننده است.

او در ادامه افزود: «آمریکا و کشور‌های اتحادیه اروپا به جای ایجاد اردوگاه‌های پناهندگان و ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان، از همسایگان افغانستان می‌خواهند که گذرگاه‌های مرزی خود را نبندند.»

این سخنگو  با انتقاد از اقدامات جوامع غربی گفت: «جهان غرب چه می‌کند؟ خود کشور‌های ناتو و اتحادیه اروپا که ۲۰ سال در آن جا حضور داشتند چه کاری انجام می‌دهند؟ آیا اردوگاه‌های پناهندگان را ایجاد می کنید و به سازمان‌های غیردولتی که به پناهندگان کمک می‌کنند پول  می‌دهید؟»

او در ادامه افزود: «البته که نه، وزارت خارجه آمریکا فقط با انتشار بیانیه‌ای از کشور‌های همسایه افغانستان خواسته بود که  گذرگاه‌های مرزی خود را نبندند و جاده‌ها و فرودگاه‌ها را برای ورود مهاجران باز بگذارد.»

زاخارووا با اشاره به اینکه واکنش جهان به این بحران انسانی در افغانستان تکان دهنده است، گفت: «شگفت آور است که دبیرکل ناتو، بحران افغانستان را به گردن رئیس جمهور فراری افغانستان  که تحت حمایت خود غربی‌ها بود، انداخت.»

او در ادامه تاکید کرد که علت ایجاد هرج و مرج در فرودگاه کابل که منجر به کشته شدن تعدادی از افراد شد، اعزام یک واحد اضافی از سربازان آمریکایی برای کمک به خروج دیپلمات‌های خود از افغانستان بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز