منابع خبری امروز پنجشنبه گزارش داده‌اند آمریکا طی عملیاتی مخفیانه صدها نفر از شهروندان آمریکایی و کماندوهای افغان را از طریق یک پایگاه مخفیانه سیا از خارج کرده است.

به گزارش مرورنیوز، منابع خبری امروز پنجشنبه گزارش داده‌اند آمریکا طی عملیاتی مخفیانه صدها نفر از شهروندان آمریکایی و کماندوهای افغان را از طریق یک پایگاه مخفیانه سیا از افغانستان خارج کرده است.

پایگاه خبری پولیتیکو نوشته همزمان با تلاش دولت جو بایدن برای تخلیه نیروها از افغانستان مقام‌های آمریکایی بی‌سر و صدا به شهروندان آمریکایی و افغان‌های در معرض خطر از جمله کماندوهای افغان دستور داده به یک پایگاه مخفیانه سیا رفته تا از آنجا خاک افغانستان را ترک کنند.

نتیجه این عملیات مخفیانه که به مدت چند هفته در ماه اوت انجام شد تخلیه موفقیت‌آمیز صدها شهروند آمریکایی و نیروهای افغانستانی، از جمله اعضای نیروهای ویژه افغانستان و خانواده‌هایشان بود.

پولیتیکو نوشته دست‌کم ۱۰۰۰ کماندوی افغانستانی به همراه خانواده هایشان روی هم رفته در این عملیات توانستند از افغانستان خارج شوند.

یک مقام آمریکایی در گفت‌وگو با پایگاه پولیتیکو مشارکت سیا در این عملیات را تأیید کرده و گفته این سازمان با دیگر نهادهای آمریکایی برای دسترس‌پذیر کردن فرودگاه کابل برای شهروندان آمریکایی و افغانستانی‌ها استفاده کرده است.

پولیتیکو نوشت پایگاه مخفیانه سیا که این عملیات از طریق آن انجام شده به «Eagle Base» (پایگاه عقاب) شهرت دارد. از روز ۱۵ اوت، چندین بالگرد که در اختیار یک شرکت آمریکایی قرار داشته افراد ذکرشده را از این پایگاه مخفی سیا به فرودگاه کابل منتقل کرده‌اند.

اطلاعات پرواز نشان می‌دهند برخی از افرادی که در این عملیات تخلیه شده‌اند به آلمان منتقل شده‌اند.

اشغال ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان بامداد سه‌شنبه هفته جاری با خروج هواپیمای آمریکا از فرودگاه بین‌المللی «حامد کرزای» در کابل، پایتخت افغانستان به پایان رسید.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز