سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در پکن اعلام کرد : امیدواریم آمریکا از اشتباهات خود در افغانستان درس گرفته و بار دیگر این اشتباهات را تکرار نکند.

به گزارش مرورنیوز، وانگ ون بین سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در پکن اعلام کرد: هیچ نوع دموکراسی ثابتی در جهان وجود ندارد.

وی افزود: همه کشورها حق دارند به طور مستقل مسیرهای توسعه را متناسب با شرایط ملی و امکانات واقعی خود کشف کنند. وضعیت در افغانستان نشان می دهد که هرگونه جابجا سازی و تحمیل مدل دموکراتیک از بیرون تنها هرج و مرج و سردرگمی همراه خواهد داشت و در نهایت با شکست به پایان می رسد.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: هیچ رهبر دموکراتیکی در جهان وجود ندارد و هیچ کشوری واجد شرایط نیست که مربی دموکراتیک باشد.

وی ادامه داد: طرفداری از به اصطلاح اتحاد دموکراتیک و جوسازی برای اصطلاحاً دموکراسی در برابر اقتدارگرایی در اصل همان حزب تحت پرچم دموکراسی و استفاده از ایدئولوژی و ارزش ها به عنوان ابزاری برای سرکوب سایر کشورها است. این یک دموکراسی دروغین و هژمونی واقعی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره به اظهارات اخیر «ولادیمیر پوتین» مبنی بر اینکه عملیات آمریکا در افغانستان شکست خورده است، گفت: امیدواریم آمریکا از اشتباهات خود در افغانستان درس گرفته و بار دیگر این اشتباهات را تکرار نکند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به تازگی با اشاره به وضعیت افغانستان گفته بود: ارتش ایالات متحده که به مدت ۲۰ سال در افغانستان مستقر شد اساساً هنجارها و استانداردهای به اصطلاح آمریکایی را در مقیاس وسیع وارد افغانستان کرد. از جمله تغییر ساختار سیاسی محلی، اما همین موضوع هم به خود آمریکا خسارات بسیار وارد کرد و نیز یک تراژدی برای مردم افغانستان ساخت.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز