دبیرکل سازمان ملل با اظهار اینکه آمریکا و ناتو در حل معضل افغانستان ناکام بودند، اعتراف کرد که سازمان ملل نیز در حل مشکلات این کشور ناتوان است.

به گزارش مرورنیوز و به نقل از رویترز، « آنتونیو گوترش » دبیرکل سازمان ملل با اظهارنظر پیرامون وضعیت کنونی افغانستان گفت که تصور توانایی این سازمان برای حل مشکلات افغانستان «خواب و خیال» است.

وی با اشاره به 20 سال حضور نظامیان آمریکا و ناتو در افغانستان، افزود: «زمانیکه آن‌ها با در دست داشتن این همه منابع در حل معضل افغانستان ناکام شدند، توقع از ما که بدون آن همه نیرو و پول بتوانیم مشکلی که در دو دهه گذشته حل نشده را حل کنیم، یک خواب و خیال است».

گوترش با تاکید بر لزوم ایجاد دولت فراگیر در افغانستان گفت که با این حال ظرفیت سازمان ملل برای میانجیگری در این باره محدود است.

وی همچنین خاطرنشان کرد که سازمان ملل هرآنچه در توان دارد را برای کمک به افغانستان که در «در لبه پرتگاه یک فاجعه بشری» قرار دارد، انجام خواهد داد و تصریح کرد این سازمان برای کمک به مردم افغانستان با طالبان در تعامل است.

دبیرکل سازمان ملل پیرامون تعهد جامعه بین‌الملل برای کمک بیش از 1.2 میلیارد دلاری به افغانستان نیز گفت که باید مقداری پول به اقتصاد افغانستان تزریق شود تا از وضعیت حاد بشری که منجر به فرار و مهاجرت میلیون‌ها نفر خواهد شد، جلوگیری گردد.

گوترش در ادامه نیز تصریح کرد که هنوز قضاوت درباره پایبندی و احترام طالبان به حقوق بشر و توانایی آن‌ها درباره حکومتداری مسئولانه بسیار زود است، اما بر ضرورت تداوم تعامل با طالبان تاکید کرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز