ذبیح الله مجاهد ذبیح الله مجاهد گفت: داعش تهدیدی برای افغانستان نیست و این گروه می‌تواند آن را به طور کامل شکست دهند.

به گزارش مرور نیوز، سخنگوی طالبان گفت که داعش تهدیدی برای افغانستان نیست و این گروه می‌تواند آن را به طور کامل شکست دهند.

«ذبیح الله مجاهد»، در گفت‌وگو با طلوع نیوز، با اشاره به بمب‌گذاری‌های اخیر در ننگرهار تاکید کرد که شکست داعش آسان است و در مدت کوتاهی متوقف می‌شود.

در انفجار روزهای اخیر در جلال‌آباد ده‌ها تن کشته و زخمی شدند. مسئولیت این انفجار را داعش برعهده گرفت.

مجاهد تصریح کرد: داعش تهدیدی نیست زیرا مورد نفرت مردم افغانستان است و از آن حمایت نمی‌کنند و همچنین ما در گذشته به طور موثری با داعش مبارزه کرده‌ایم و می‌دانیم چگونه می‌توان آنها را از بین برد.

گروه داعش فعالیت‌های تروریستی خود را در شرق افغانستان در سال 2000 و بعداً در برخی ولایات دیگر آغاز کرد.

معاون وزیر اطلاعات و فرهنگ کابینه موقت طالبان، همچنین در واکنش به نگرانی‌های اتحادیه اروپا در مورد نقض حقوق بشر در افغانستان، گفت اگر جامعه بین المللی دولت جدید را به رسمیت بشناسد، طالبان به نگرانی‌ها در مورد اتهامات رسیدگی خواهد کرد.

وی افزود: تا زمانی که ما به رسمیت شناخته نشویم و آنها انتقادات خود را (در مورد نقض حقوق) مطرح کنند، ما فکر می‌کنیم این یک رویکرد یک طرفه است. خوب است که آنها با ما مسئولانه رفتار کنند و دولت فعلی ما را به عنوان یک دولت مسئول بدانند.

مجاهد خاطرنشان کرد: در این صورت، آنها می‌توانند نگرانی‌های خود را به طور قانونی با ما در میان بگذارند و ما نیز نگرانی‌های آنها را برطرف می‌کنیم.

سخنان مجاهد در حالی مطرح می‌شود که آندریاس فون برانت، سفیر و رئیس هیئت اتحادیه اروپا در افغانستان، روز یکشنبه گفت که اتحادیه اروپا به شدت نگران نقض حقوق بشر در افغانستان، به ویژه نقض حقوق زنان و دختران در تحصیل و کار است.

برانت در توئیتر خود نوشت: ماهیت انتقاد من همچنان وجود دارد: حقوق بشر در افغانستان، به ویژه حق تحصیل و حق کار تهدید می‌شود.

سلیم پایگر، رهبر حزب متحد فکری افغانستان، در عین حال گفت که طالبان نباید تحقیقات درباره ادعاهای نقض حقوق بشر را شرط به رسمیت شناخته شدن جهان قرار دهند.

وی گفت: «طالبان افغان هستند، اما آنها نباید چنین موضوعاتی را به عنوان شرطی که جهان آنها را به رسمیت شناخته است، گروگان بگیرند.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان (AIHRC) روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد از زمان سقوط دولت سابق در 15 اوت نتوانسته است به وظایف خود عمل کند و نیروهای طالبان دفاتر آن را اشغال کرده و از تجهیزات آن استفاده می‌کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا یک نهاد مستقل برای نظارت بر نقض حقوق بشر در افغانستان ایجاد کند و از طالبان خواست که به حقوق بشر احترام بگذارند.

در این بیانیه آمده است: کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از طالبان می‌خواهد که به استقلال کمیسیون مستقل حقوق بشر و کارکنان آن و همه مدافعان حقوق بشر افغان احترام بگذارند، کسانی که به طور خستگی ناپذیری برای محافظت از مبارزات مردم افغانستان تلاش کرده‌اند.

مجاهد در واکنش به این بیانیه گفت که کمیسیون مستقل حقوق بشر یک نهاد بین المللی نیست و افزود که آنها تحقیقات درباره ادعاهای مربوط به اشغال ساختمان‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر را آغاز کرده اند.

وی افزود: «کمیسیون مستقل حقوق بشر متعلق به دولت سابق کابل است و در آن زمان یک نهاد رسمی بود و یک نهاد بین المللی حقوق بشر نیست. با این حال، خواهیم دید که چه کسی و چگونه از دفتر خود استفاده کرده است و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.»

پیش از این ،دید‌بان حقوق بشر و سایر سازمان‌های بین المللی نگرانی خود را در مورد نقض حقوق بشر توسط نیروهای طالبان ابراز کرده بودند، اما طالبان همیشه این ادعاها را رد کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز