مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید انتظار دارد بر حسب توافقی که سپتامبر گذشته با ایران داشته، طی چند روز آینده سفری به تهران داشته باشد.

به گزارش مرور نیوز، رافائل گروسی مدیرکل آژانس انرژی اتمی که روز گذشته در سفر به آمریکا با آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور دیدار کرد، در مصاحبه با شبکه «بلومبرگ» از قصد خود برای سفر به تهران طی روزهای آتی خبر داد. گروسی در پاسخ به این سوال که «شما اخیرا با ایران توافق کردید که آژانس بتواند درباره آنچه که واقعا در جریان است، نظارت انجام دهد. این توافق در ماه سپتامبر انجام شد. شما چه زمانی می‌خواهید به تهران برگردید» پاسخ داد: طی چند روز آینده. امیدوارم در ماه میلادی سپتامبر به ایران برگردم. سپتامبر گذشته هم ما توافق کردیم که به ایران برگردم. در آن مقطع زمانی، گفتگوهای فنی انجام دادیم. اما این یک مسئله گسترده است که نه تنها ملاحظات فنی دارد بلکه همچنین موضوعات عمیق سیاسی را هم شامل می شود که ما باید درباره آنها صحبت کنیم و به یک تفاهم و درک مشترک برسیم.

وی ادامه داد: در ایران دولت جدیدی روی کار آمده که دیدگاه های سرسختانه ای درباره برنامه هسته ای و همکاری با سازمان‌های بین‌المللی از قبیل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد. در نتیجه همانطور که درباره هر رابطه دیگری صادق است؛ ما باید با هم سازگار شویم. اما من هنوز از این فرصت برخوردار نشده‌ام به همین دلیل من به ایران بازخواهم گشت.

گروسی در پاسخ به سوال مجری که پرسید «پس طی چند روز آینده و بعد از ترک آمریکا، (به ایران) سفر می کنید»؛ گفت: بله.

وی در پاسخ به این سوال که در ایران با چه کسی دیدار خواهد کرد، گفت: خوب این موضوعی است که آنها باید درباره اش تصمبم بگیرند. البته انتظار دارم دیدارهایی در سطح بالای سیاسی و شاید وزارت خارجه ایران داشته باشیم.

گروسی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دیدار با رئیس‌جمهور ایران هم وجود دارد؛ گفت: شاید البته اگر او لطف کند و با من دیدار کند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز هم گفته بود که باید با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران دیدار کند.

وی در این باره توضیح داد: به ملاقات با وزیر امور خارجه ایران نیاز دارم تا در خصوص پیشنهادات برای تقویت برنامه نظارت صحبت کنم. باید در سطح سیاسی این تماس را داشته باشم. این امر ضروری است تا بتوانیم یکدیگر را درک کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز