سخنگوی کاخ کرملین ضمن اشاره به احتمال دیدار بین رؤسای جمهور روسیه و آمریکا تا قبل از سال جدید میلادی، درباره افغانستان نیز گفت که هیچکسی نمی‌خواهد شاهد فلج شدن این کشور باشد.

به گزارش مرور نیوز، « دیمیتری پسکوف »‌ سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه امروز (چهارشنبه) از احتمال دیدار بین رئیس‌جمهور این کشور و همتای آمریکایی خبر داد.

پسکوف طی نشست خبری در کرملین با بیان اینکه «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه قصد ندارد در نشست آب‌وهوایی گلاسکو شرکت کند، گفت: «اما دیدار پوتین و [جو] بایدن تا قبل از پایان سال جاری محتمل است».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی درباره نشست امروز «طرح مسکو» درباره افغانستان نیز گفت: «تماس‌های مستقیم با طالبان ، با هدف اطلاع پیدا کردن درباره آنچه [در افغانستان] رخ می‌دهد و چشم‌اندازهای آینده است».

سخنگوی کرملین همچنین توضیح داد: «هیچ کس نمی‌خواهد شاهد فلج ‌شدن کامل افغانستان باشد. از نظر قانونی، جنبش طالبان به‌رسمیت شناخته نمی‌شود، اما رهبری افغانستان عملا در دست آنهاست».

جلسه موسوم به «طرح مسکو» برای افغانستان با حضور نمایندگانی از ۱۰ کشور شامل پاکستان، چین، ایران، روسیه و همچنین گروه طالبان امروز (چهارشنبه) در پایتخت این کشور برگزار شد.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه بعد از دیدار با هیأت طالبان در مسکو، با ابراز تأسف از عدم حضور نماینده آمریکا، گفت مسکو از طالبان انتظار دارد ضمن تشکیل دولتی فراگیر، وعده‌ها درباره استفاده نشدن خاک افغانستان علیه دیگر کشورها را اجرا کند.

مسکو پیشتر نیز میزبان کنفرانس‌هایی درباره افغانستان بوده است و در ماه مارس سال جاری میلادی، کنفرانسی با حضور نمایندگان آمریکا، چین و پاکستان درباره افغانستان برگزار کرد و در بیانیه پایانی این نشست خواهان صلح بین طرف‌های درگیر در افغانستان شدند و بر لزوم توقف خشونت در این کشور تأکید کردند که در نهایت طالبان کنترل قدرت در افغانستان را برعهده گرفتند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز