رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که مسکو آماده است به هر طریق ممکن برای حل و فصل وضعیت در مرز لهستان و بلاروس کمک کند، البته اگر در این خصوص چیزی به روسیه مربوط باشد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از اسپوتنیک، « ولادیمیر پوتین » رئیس جمهور روسیه امروز یکشنبه به مسئله بحران پناهجویان در مرز لهستان و بلاروس پرداخت.

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که مسکو آماده است هر آنچه در توان دارد برای کمک به حل بحران مهاجرت در مرز بلاروس و لهستان انجام دهد.

وی در این رابطه گفت: اروپا خود شرایطی فراهم کرد که صدها هزار نفر راهی آنجا شوند اما اکنون به دنبال مقصر می‌گردد تا از خود سلب مسئولیت کند.

رئیس جمهور روسیه همچنین با اشاره به اتهامات و ادعاهای دیگران در این مسئله که به مسکو وارد می‌شود، گفت: به مسائل داخلی خود بپردازید و آنها را گردن کسی نیندازید.

پیشتر وزیر خارجه انگلیس با انتشار مقاله‌ای که در روزنامه «تلگراف» این کشور منتشر شد، به طور آشکار در بحران مسئله پناهجویان در مرز لهستان و بلاروس مداخله کرد.

وزیر خارجه انگلیس در این باره نوشت: روسیه در این زمینه وظیفه‌ای مشخص و واضح دارد. روس‌ها باید به مقامات بلاروسی برای پایان دادن به این بحران و ورود به گفتگوها، فشار آورند.

پوتین پیشتر نیز با مقصر دانستن سیاست‌های غرب در خاورمیانه در ایجاد بحران کنونی مهاجرت از کشورهای منطقه به سمت بلاروس به ادعاهای لهستان و دیگران مبنی بر همکاری روسیه با بلاروس برای فرستادن مهاجران به مرزهای اتحادیه اروپا پاسخ داد و گفت: می‌خواهم همه بدانند. ما کاری به آنها (بلاروس) نداریم.

همچنین پیشتر بروکسل نیز در همین رابطه مدعی شده بود که بلاروس به تلافی تحریم‌های اتحادیه اروپا، از مهاجرت به عنوان ابزار جنگ ترکیبی استفاده می‌کند. اما «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس می‌گوید اروپا با اعمال تحریم‌ها علیه مینسک، توافق میان دو طرف در خصوص نگهداری از پناهجویان را نقض کرده و از تأمین مالی پروژه اسکان موقت آنها امتناع می‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز