نیروی دریایی آمریکا از برگزاری یک رزمایش نظامی مشترک با ۵ کشور عضو ناتو در دریای مدیترانه با هدف ایجاد ثبات و امنیت خبر داد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از العربیه، ناوگان ششم دریایی آمریکا در سخنانی مدعی شد برای ثبات و امنیت در منطقه‌ی مدیترانه با شرکای خود از کشور‌های فرانسه، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا و یونان یک رزمایش مشترک نظامی در منطقه برگزار می‌کند، در همین راستا گروه‌هایی از این ناوگان از دوشنبه گذشته در رزمایشی که از ۱۸ نوامبر جاری شروع شده است، شرکت کردند.

در بیانیه‌ای که از سوی «کریستوفر پترو» فرمانده ناوشکن آمریکایی یو اس اس پورتر منتشر شده، آمده است: ناو‌های جنگی آمریکا از دوشنبه گذشته در مانور‌هایی که از ۱۸ نوامبر آغاز شده است، شرکت می‌کنند و هدف از آن توسعه عملیات در سطح گروه ناو هواپیمابر تهاجمی و افزایش کارایی در میان کشور‌های ناتو است.

پیش از این هم در جریان برگزاری این رزمایش «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه اعلام کرده بود اقدامات یونان و شرکایش در دریای مدیترانه تنش‌ها را افزایش می‌دهد درحالی که ترکیه با عقلانیت در دریای اژه و مدیترانه گام برمی‌دارد.

تمدید قرارداد نظامی آتن-واشنگتن نیز که مبنی بر افزایش تعداد پایگاه‌های نظامی آمریکا در خاک یونان و ارسال نیرو و تجهیزات نظامی به این پایگاه‌ها است از دیگر دلایل بالا گرفتن نزاع در دریای مدیترانه میان آنکارا و آتن است، کشور‌های غربی و آمریکا نیز برای حمایت از یونان رزمایش‌های نظامی را در این دریا برگزارمی‌کنند که حساسیت‌های ایجاد شده را تشدید کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز