نخست وزیر ارمنستان از دیدار غیر رسمی خود با رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در حاشیه اجلاس غیر رسمی کشور‌های مستقل مشترک‌ المنافع در روسیه خبر داد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از  وبگاه خبری پان آرمینیان، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد که با الهام علی‌اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در حاشیه اجلاس غیر رسمی «کشورهای مستقل مشترک‌ المنافع» (CIS) در هفتم دی ماه که سن‌پترزبورگ روسیه برگزار می‌شود، دیداری غیر رسمی خواهند داشت.

پاشینیان گفت: من در این اجلاس شرکت خواهم کرد، در حال حاضر پیشنهادی برای دیدار رسمی دو جانبه وجود ندارد، اما تماس‌هایی با رئیس جمهور  جمهوری آذربایجان وجود خواهد داشت. از آنجایی که این اجلاس یک نشست غیر رسمی است، تمامی تماس‌ها نیز غیر رسمی خواهد بود.

چندی پیش،  الهام علی اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان گفت: تلاش‌های گروه مینسک برای حل مناقشه در منطقه قره باغ شکست خورده است. با مأموریت سازمان امنیت و همکاری اروپا، گروه مینسک قرار بود از سال ۱۹۹۲ مناقشه را حل و فصل کند. آن‌ها تا اواخر نوامبر گذشته ۲۸ سال می‌شود که بر روی این مسئله کار می‌کنند. موضع من در مورد فعالیت‌های گروه مینسک برای حل مناقشه در قره باغ تفاوتی با نگرش مردم آذربایجان ندارد. قطعا این یک شکست است.

تنش میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بعد از جنگی که سال گذشته میان این دو کشور درگرفت و در انتها قره باغ بعد از سی سال به خاک جمهوری آذربایجان بازگشت، آرام نگرفته است و در آخرین این درگیری‌ها وزارت دفاع ارمنستان در ۱۹ نوامبر اعلام کرد ۶ سرباز این کشور در درگیری‌هایی که روز ۱۶ نوامبر با نیرو‌های آذربایجانی رخ داد، کشته شده‌اند. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز اعلام کرده بود ۷ نفر از نیرو‌های این کشور در درگیری‌های مرزی با ارمنستان کشته شده‌اند.

برخی از ناظران منطقه می‌گویند جاه‌طلبی‌های باکو ممکن است به آغاز شدن جنگ جدیدی منجر شود. به گفته این ناظران، جمهوری آذربایجان اصرار دارد سربازانش را به مناطقی که هنوز مرز‌ها در آن‌ها به صورت مشخص تعیین نشده اعزام کند و همین مسئله دور تازه‌ای از درگیری‌ها را رقم زده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز