ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش به سرکردگی آمریکا اعلام کرد که تمامی نیروهای رزمی این کشور از خاک عراق خارج شده اند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روسیا الیوم، همزمان با نزدیک شدن به تاریخ ۳۱ دسامبر یعنی موعد خروج تمامی نظامیان آمریکایی از خاک عراق، ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح ضد داعش به سرکردگی ایالات متحده آمریکا در این زمینه موضع‌گیری کرد.

بر اساس این گزارش، این ائتلاف اعلام کرده است که تمامی نیروهای رزمی ایالات متحده آمریکا از تاریخ ۹ دسامبر سال جاری میلادی عراق را به طور کامل ترک کرده‌اند. در حال حاضر، هیچیک از نیروهای باقی مانده در خاک عراق مأموریت رزمی ندارند.

ائتلاف مذکور مدعی شده است که ایالات متحده آمریکا به تمامی تعهدات خود در جریان گفتگوهای راهبردی با طرف عراقی پایبند بوده است. این ائتلاف تأکید کرده است: اکنون تنها مأموریت نیروهای باقی مانده در خاک عراق مأموریت مستشاری است.

گفتنی است، نمایندگان پارلمان عراق در دی ماه سال ۱۳۹۸ به دنبال ترور فرماندهان مقاومت در نزدیکی فرودگاه بغداد، طرح اخراج نظامیان آمریکایی از این کشور را تصویب کردند. در جریان گفتگوهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن نیز طرف عراقی اعلام کرد که نظامیان آمریکا تا پایان سال جاری میلادی (۳۱ دسامبر) خاک عراق را ترک خواهند کرد.

با تمامی اینها، آمریکایی‌ها ضمن دور زدن مصوبه پارلمان عراق و زیر پا گذاشتن تعهداتشان برای خروج کامل از خاک این کشور تا پایان سال جاری میلادی، همچنان بر لزوم تداوم حضور نظامی در عراق تأکید دارند. به همین منظور، واشنگتن به جای خارج ساختن نیروهای نظامی خود از عراق، تنها مأموریت آنها را از رزمی به مستشاری تغییر داده است. این در حالی است که مردم عراق تداوم حضور آمریکایی‌ها در کشور خود را تحت هیچ عنوان - نه رزمی و نه مستشاری - بر نمی‌تابند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز