کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از مرگ بیش از ۲۵۰۰ پناهجو در دریای مدیترانه در سال ۲۰۲۱ خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آستانه سال جدید میلادی، شمار آوارگان و مهاجرانی را که در سال ۲۰۲۱ در دریای مدیترانه در تلاش برای رساندن خود به سواحل اروپا و به ویژه ایتالیا جان خود را از دست داده اند بیش از ۲۵۰۰ نفر اعلام کرد.

این در حالی است که در سال ۲۰۲۰ میلادی شمار قربانیان در این دریا ۹۷۸ نفر ثبت شده بود.

تراژدی غرق شدن آوارگان در دریای مدیترانه همچنان ادامه دارد. در همین حال دولت‌های اروپایی تلاش می‌کنند از نزدیک شدن آوارگان به مرز‌های خود جلوگیری کنند.

یک کارشناس ایتالیایی امور مهاجرت در این باره گفت: دولت‌های اروپایی از جمله ایتالیا با کمک پهپاد، قایق‌های آوارگان فراری از جنگ و خشونت را در دریای مدیترانه شناسایی و توسط گارد ساحلی آن‌ها را به عقب باز می‌گردانند تا در اردوگاه‌ها در حبس بمانند و نتوانند خود را به سواحل اروپا برسانند. سیاست‌های ضد مهاجرتی اروپا در تضاد با حقوق بشر است.

لئو لوکا اورلاندو، شهردار پالرمو در جزیره سیسیل ایتالیا نیز نپذیرفتن آوارگان و رها کردن آن‌ها در قعر دریا را فاجعه‌ای بزرگ خواند و افزود: اروپا یک روز به جرم نسل کشی در آب‌های مدیترانه محاکمه خواهد شد.

سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرد در ۶ سال گذشته بیش از ۲۰ هزار آواره و مهاجر سرگردان در دریای مدیترانه جان باخته اند.

در حالی که هر روز دریای مدیترانه آوارگان را در کام خود فرو می‌برد دولت‌های اروپایی همچنان در قبال هزاران قربانی درمدیترانه بی تفاوت هستند. در صورتی که در واقع  برخی از این کشورها به همراه آمریکا با توسعه طلبی و سلطه جویی خود موجب جنگ و ناامنی و بی خانمانی این پناهجویان شده‌اند.

دریای مدیترانه مرگبارترین مسیر برای آوارگان و مهاجرانی است که با قایق‌های کوچک چوبی و یا بادی تلاش می‌کنند خود را به اروپا برسانند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز