نخست وزیر استرالیا گفت که کانبرا متعهد به تأمین ۵۰ میلیون دلار بودجه تسلیحات دفاعی مرگبار برای اوکراین از جمله موشک و مهمات شده است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از رویترز، «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا امروز سه شنبه گفت که کانبرا متعهد به تأمین ۵۰ میلیون دلار بودجه تسلیحات دفاعی مرگبار برای اوکراین از جمله موشک و مهمات شده است.

موریسون با اشاره به اینکه که بخش عمده بودجه تسلیحاتی جدید برای اوکراین مربوط به تسلیحات مرگبار خواهد بود، گفت: صحبت ما درباره موشک و مهمات است. ما از آنها در دفاع از خاکشان در اوکراین حمایت می‌کنیم و این کار را با مشارکت ناتو انجام خواهیم داد.

وی افزود که این تسلیحات به سرعت تحویل داده خواهد شد، اما درباره چگونگی آن صحبتی نکرد.

نخست وزیر استرالیا همچنین گفت که کانبرا حدود ۲۵ میلیون دلار برای کمک‌های بشردوستانه به سازمان‌های بین المللی که به اوکراینی‌ها در زمینه سرپناه، غذا، مراقبت‌های پزشکی، آب و آموزش کمک می‌کنند، اختصاص خواهد داد.

موریسون همچنین از شهروندان استرالیایی خواست برای پیوستن به شبه‌نظامیان اوکراینی در نبرد در برابر ارتش روسیه، به این کشور سفر نکنند چرا که شرایط قانونی غیرنظامیان خارجی داوطلب نبرد، هنوز نامشخص است.

وی پیشتر نیز اعلام کرده بود که کشورش به دنبال تأمین تسلیحات برای اوکراین از طریق کشورهای عضو ناتو مانند آمریکا و انگلیس است.

گفتنی است، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه صبح روز پنجشنبه گذشته دستور آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین را صادر کرد. این اتفاق پس از آن رخ داد که آمریکا و کشورهای غربی حاضر به ارائه تضمین‌های امنیتی به مسکو نشدند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز