وزیر خارجه روسیه گفت: تحریم‌های غرب علیه مسکو به ویژه تحریم بانک مرکزی یک دزدی آشکار از منابع مالی مسکو است.

به گزارش مرور نیوز، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز گذشته با انتقاد شدید از اقدامات غرب در تحریم مسکو گفت: هیچ کسی نمی‌توانست و نمی‌تواند پیش بینی کند غرب چه تحریم‌هایی را برای مسکو در نظر گرفته است، ولی از ابتدا مشخص بود که غرب بانک مرکزی روسیه را هدف قرار داده است.

وی ادامه داد: تمامی کسانی که تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را پیش بینی کرده بودند هرگز تصور نمی‌کردند واشنگتن با همراهی سایر کشورهای غربی بانک‌های روسیه را مورد هدف قرار داده و آن‌ها را تحریم کند. این اقدام قطعاً دزدی آشکار غرب از مسکو است.

لاوروف در ادامه تاکید کرد: روسیه در این مدت خوب یاد گرفته است دیگر نباید متکی به غرب باشد و قرار نیست با آن‌ها همکاری داشته باشد. در آینده اگر غربی‌ها درخواست از سرگیری همکاری‌ها را داشته باشند مسکو می‌تواند روی پیشنهاد آن‌ها فکر کند.

چند روز پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین اتحادیه اروپا و آمریکا با همراهی کانادا و انگلیس اقدام به مسدود کردن دارایی‌های بانک مرکزی روسیه در خارج از این کشور نمودند. گفته می‌شود چین بزرگترین ذخایر مالی در خارج از خاک روسیه را در اختیار دارد و بعد از آن فرانسه، آلمان و انگلیس در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

این اقدام عملاً بانک مرکزی روسیه را از دسترسی به حدود نیمی از ذخایر ارزی و طلای این کشور از خارج از مرز‌های آن منع کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز