معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که چند روز و احتمالاً چند هفته‌ طول می‌کشد تا به توافقی در خصوص احیای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران دست یافت.

به گزارش مرور نیوز به نقل از خبرگزاری «نووستی»، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی "راشا تودی"، اعلام کرد که چند روز و احتمالاً چند هفته‌ طول می‌کشد تا به توافقی در خصوص احیای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران دست یافت.

وی در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: «من فکر می کنم که چند روز و شاید هفته ها طول بکشد تا همه چیز سر جای خود قرار گیرد. روسیه تمام تلاش خود را برای اطمینان از مثبت بودن نتیجه مذاکرات انجام داده است.»

ریابکوف تاکید کرد که کشورهای عضو گروه بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی) می توانند پایه و اساس اصلی نظم نوین جهانی شوند. معاون وزیر امور خارجه توضیح داد: «من فکر می‌کنم کشورهای بریکس که تقریباً نیمی از جمعیت جهان و بخش قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهند، یکی از ستون‌های اصلی نظم نوین جهانی خواهند بود.»

به گفته وی، در حال حاضر، فدراسیون روسیه از توسعه روابط سیاسی و تجاری با هر کشوری که علاقه مند به همکاری با مسکو است، استقبال کرده، ولی توجه اصلی به روی کشورهای شریک و متحد روسیه قرار دارد.

سرگئی ریابکوف اعلام کرد که غرب در حال به راه انداختن یک جنگ ترکیبی علیه روسیه است. وی افزود: «ما با چالش‌های فوق العاده زیادی از سوی کشورهای غربی روبرو هستیم. یک جنگ ترکیبی توسط غرب دسته جمعی به سرکردگی ایالات متحده علیه روسیه به راه افتاده‌اند و ما باید پاسخ‌های فوق‌العاده‌ای برای این چالش‌ها پیدا کنیم.»

به گفته وی، روسیه و چین اکنون با یکدیگر درصدد یافتن پاسخ مناسبی برای این چالش‌های هستند.

ریابکوف همچنین سیاست روس‌هراسی - "روسوفوبیا" در کشورهای غربی که به واقعیت جدیدی تبدیل شده را بسیار نفرت انگیز خواند، به خصوص زمانی که اتباع روس به خاطر زبان مادری خود مجازات شوند و گفت: «ما شاهد هستیم که چگونه شهروندان روس در مناطق مختلف اروپا مورد آزار و اذیت قرار می گیرند فقط به این دلیل که در بین خود روسی صحبت می کنند.»

به عقیده وی، روس‌هراسی ارتباطی با وضعیت کنونی اوکراین ندارد و علل آن سیاست نژادپرستانه و  در نفرت از روسیه نهفته است.

این دیپلمات بلندپایه همچنین ابراز امیدوار کرد که برای پرداخت هزینه گاز روسیه به روبل، مقامات مسکو و اتحادیه اروپا به توافق دست یابند. وی گفت: روسیه امیدوار است که کشورهای اروپایی در تصمیم خود برای امتناع از خرید گاز به روبل تجدید نظر کنند و بتوانند راه حلی عاقلانه برای این مشکل بیابند.

ریابکوف یادآور شد، انتقال به روبل در پرداخت هزینه تامین انرژی، یک اقدام سازگار کننده با اعمال فشارهای بی سابقه کشورهای غربی است و نه نقض قراردادها. برای اینکه طرف روسی باید بتواند از منافع خود در برابر سونامی و موج گسترده تحریم‌های کاملاً غیرمسئولانه که به سادگی به پایه‌های تجارت بین‌المللی و نظام بین‌المللی ضربه می‌زند، محافظت کند.

به گفته وی، روسیه که همیشه شریک قابل اعتمادی بوده است، قصد دارد به تحویل گاز و نفت به اروپا ادامه دهد، ولی باید منافع فدراسیون روسیه نیز در نظر گرفته شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز