صندوق کودکان سازمان ملل متحد هشدار داد بیش از ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار کودک سوری به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

به گزارش مرور نیوز، سازمان ملل متحد یکشنبه هشدار داد بیش از ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار کودک سوری به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. این تعداد از آغاز جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱ بی سابقه است.

عادله خودر، مدیر منطقه‌ای یونیسف در خاورمیانه و شرق آفریقا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در سوریه و در کشور‌های همسایه، میلیون‌ها کودک همچنان در ترس بلاتکلیفی و نیاز به سر می‌برند».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس آخرین آمار این نهاد سازمان ملل متحد «بیش از شش و نیم میلیون کودک در سوریه و نزدیک به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار کودک سوری در کشور‌های همسایه به کمک نیاز دارند و وابسته به این کمک‌ها هستند».

خودر گفت: «این بیشترین رقم ثبت شده از آغاز جنگ سوریه در بیش از ۱۱ سال گذشته است».

این مقام سازمان ملل متحد گفت: «شمار بسیاری از خانواده‌ها از پس مخارج ماهیانه خود بر نمی‌آیند. به ویژه به علت جنگ اوکراین، بهای مایحتاج ضروری از جمله مواد غذایی افزایش پیدا کرده است».

یونیسف همچنین از کاهش کمک‌های مالی بین المللی ابراز تأسف و اعلام کرد: «امسال کمتر از نیمی از کمک مالی لازم دریافت شد».

این سازمان اعلام کرد برای عملیات فرامرزی خود به ۲۰ میلیون دلار (نزدیک به ۱۹ میلیون یورو) کمک اضطراری نیاز دارد و این تنها راه برای زنده ماندن نزدیک به یک میلیون کودک در شمال غربی سوریه است.

یونیسف همچنین تأکید کرد: «هنوز با پایان بحران در سوریه فاصله داریم. از سال ۲۰۱۱، ۱۳ هزار کودک کشته یا زخمی شدند که ۲۱۳ نفر از آن‌ها طی سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ بود».

پس از گذشت بیش از ۱۰ سال از شروع جنگ سوریه حال ارتش این کشور با کمک متحدان خود توانسته است تروریست‌های تکفیری داعش که ساخته آمریکا و غرب بوده‌اند  را شکست دهد، اما آمریکا تحریم‌های اقتصادی موسوم به سزار را علیه دمشق تصویب کرده است که اقتصاد آسیب دیده سوریه را بیش از پیش ضعیف کرده و مردم این کشور را با بحران‌ اقتصادی روبرو کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز