رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که جنگ اوکراین هشداری برای اتحادیه اروپا است تا به ارزش‌های بنیادین خود که از آن فاصله گرفته بازگردد.

به گزارش مرور نیوز، نهاد مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشور به مناسبت "۹ مه، روز اروپا" پیامی منتشر کرده است.

اردوغان در این پیام تصریح کرد: اعلامیه شومان که پایه‌های یکپارچگی اروپایی را پایه‌ریزی کرد، از سال ۱۹۹۹ به عنوان "روز اروپا" جشن گرفته می‌شود. مسئله نامزدی ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا نیز در این دوره ثبت شد.

رئیس جمهور ترکیه ابراز داشت: پس از جنگی که تمام جهان را ویران کرد با ایده‌های اعلامیه شومان کشورهای اروپایی اختلافات و دشمنی های خود را کنار گذاشته و برای صلح، امنیت، توسعه و رفاه گرد هم آمدند.

ارودغان تصریح کرد: از سوی دیگر، اتحادیه اروپا با سیاست‌های مشترکی که از گذشته تا کنون ایجاد کرده، فراتر از یک پروژه صلح بوده است. زمان آن فرا رسیده که اتحادیه اروپا که از ارزش‌های بنیادین خود فاصله گرفته و تحت تأثیر سیاست‌های کوتاه‌مدت کشورهای عضو قرار گرفته است، داستان جدیدی را با جنگ اوکراین برای خود بنویسد. این فاجعه که امروز در قلب اروپا و در مقابل چشم تمام دنیا رخ می‌دهد، هشداری برای اتحادیه اروپا است.

رئیس‌جمهور ترکیه بار دیگر تاکید کرد: اتحادیه اروپا اکنون به همبستگی، همکاری و از همه مهمتر به بصریت و شجاعت مانند دوره‌ای که پایه های یکپارچگی اروپا بنا گذاشته شد، نیاز دارد.

اردوغان خاطرنشان کرد: ترکیه نه تنها به عنوان یک کشور نامزد و متحد ناتو، بلکه به عنوان شریکی قدرتمند و استوار که مطابق موازین اتحادیه اروپا است، سهمی ملموس در غلبه بر چالش‌های کنونی داشته است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز