وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای ما شب گذشته بیش از ۲۰۰ پایگاه نظامی اوکراین را هدف قرار دادند و گفتنی است ۳ فروند هواپیمای جنگی اوکراینی را در حومه خارکیف سرنگون شد.

به گزارش مرور نیوز، همزمان با رژه نظامی روسیه به مناسبت هفتادوهفتمین سالگرد پیروزی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، مسکو آمار جدیدی از تلفات و خسارات وارد شده به نیروهای مسلح اوکراینی را ارائه کرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروهای ما شب گذشته بیش از ۲۰۰ پایگاه نظامی اوکراین را هدف قرار دادند».

در این بیانیه آمده است: «۳ فروند هواپیمای جنگی اوکراینی را در حومه خارکیف سرنگون کردیم که شامل ۲ فروند میگ-۲۹ و یک فروند سوخو-۲۵ بود. ما یک سیستم راداری ساخت آمریکا را در اوکراین منهدم کردیم».

این وزارتخانه با اشاره به انهدام بالگردهای نظامی اوکراینی در حومه اودسا با استفاده از موشک‌های کروز «اونیکس»، گفت: «حدود ۳۵۰ ملی‌گرای اوکراینی در نتیجه حملات موشکی و توپخانه‌ای از پای درآمدند و ۵۶ واحد تجهیزات نظامی از بین رفتند».

به نوشته اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه همچنین افزود که نیروی هوایی این کشور، به ۷۰ منطقه متمرکز نیروهای اوکراینی حمله کرد.

پیش از این نیز سخنگوی وزارت دفاع روسیه با اشاره به نابودی ۳۱ پست فرماندهی اوکراین در حملات موشکی این کشور، گفته بود هواپیماهای اوکراینی در فرودگاه‌های نظامی چند منطقه نیز منهدم شدند. (جزئیات بیشتر)

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه نیز امروز طی سخنرانی در مراسم روز پیروزی با بیان اینکه مسکو در حال دفاع از امنیت سرزمین مادری است، درباره رژیم کی‌یف گفت: «این تهدیدی بود که نمی‌توانستیم بپذیریم. همه شواهد حاکی از این است که ما با نئونازی‌ها طرف هستیم».

روسیه از روز ۵ اسفند (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو رسماً استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. پوتین هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز