ولودیمیر زلنسکی از رایزنی کشورش با ترکیه و سازمان ملل درخصوص صادرات غلات خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در یک کنفرانس خبری به همراه نخست وزیر سوئد اظهار کرد: «گفت‌وگوها در حال حاضر میان ترکیه، سازمان ملل متحد و نمایندگان ما که مسئول تضمین امنیت غلات هستند، در جریان است.»

وی افزود: «این امری بسیار مهم است که شخصی امنیت این کشتی‌ها را تضمین کند، البته به غیر از روسیه که ما به او اعتماد نداریم. در نتیجه ما به تضمین امینت‌ کشتی‌ها نیازمندیم.»

زلنسکی خاطرنشان کرد که اوکراین "مستقیما" با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در حال همکاری پیرامون این موضوع است و افزود که این سازمان "نقش پیشرو، نه نقش میانجیگری" بازی می‌کند.

گزارش‌های جدید در هفته‌های اخیر حاکی از آن است که چنین گفت‌وگوهایی به زودی در ترکیه برگزار خواهد شد.

اوکراین، یکی از اصلی‌ترین صادرکننده غلات در جهان، مدعی شده که روسیه فعالیت کشتی‌های حامل غلات را مسدود کرده است. این در حالیست که روسیه چنین ادعاهایی را رد کرده و خود اوکراین را مقصر این موضوع دانسته است.

همچنین، در پی درخواست مقام‌های اوکراین از ترکیه به منظور توقیف یک کشتی حامل غلات اوکراین، ترکیه یک کشتی با پرچم روسیه را توقیف کرده است.

رئیس‌جمهوری اوکراین همچنین روز دوشنبه طی ویدئو شبانه خود اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور به تلاش‌های خود برای "شکستن" اراده مسکو در این جنگ تقریبا پنج ماهه، "ادامه می‌دهند"؛ این در حالیست که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از پیروزی ارتش خود در منطقه لوهانسک استقبال کرده است.

وی افزود: «نیروهای مسلح اوکراین روز به روز به حملات روسیه پاسخ می‌دهند. ما باید آن‌ها را شکست دهیم. کار سختی است و زمان و تلاش‌های مضاعفی را می‌طلبد. اما جایگزین دیگری نداریم.»

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز