وزارت دفاع روسیه، رئیس‌جمهور اوکراین و واشنگتن را مسئول حمله هوایی مرگبار دیروز علیه اسرای اوکراینی‌ معرفی کرد.

به گزارش مرور نیوز، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که «ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین، رژیم جنایتکار او و واشنگتن مسئولیت سیاسی، قانونی و اخلاقی قتل‌عام خونین علیه اوکراینی‌ها» را برعهده دارند.

به گفته این وزارتخانه، «در زمان حمله ۱۹۳ اسیر جنگی در بازداشتگاه النووکا در جمهوری خلق دونتسک بودند. اکثر آن‌ها در اثر این حمله کشته یا مجروح شدند. تعداد قربانیان در حال حاضر ۵۰ نفر است و ۷۳ نفر با جراحات شدید در بیمارستان بستری شده‌اند. فهرست اسرای جنگی کشته و زخمی شده در پایگاه اینترنتی وزارت دفاع روسیه در دسترس است».

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، جمعه ۲۹ ژوئیه نیروهای اوکراینی با سامانه‌های موشکی «هیمارس» HIMARS به یک مرکز بازداشت اسیران جنگی اوکراینی در النووکا حمله کردند. وزارت دفاع روسیه جمعه اعلام کرد حمله هوایی به زندان دونتسک که در آن اسرای گردان افراطی و نئونازی «آزوف» نگهداری می‌شدند، توسط ارتش اوکراین انجام شد.

این وزارتخانه همچنین افزود: در حال حاضر تعداد زیادی از سربازان اوکراینی با آگاهی از نگرش انسان دوستانه طرف روسی نسبت به اسیران جنگی، داوطلبانه سلاح‌های خود را زمین می‌گذارند. این اقدام تحریک‌آمیز وحشتناک با هدف ارعاب سربازان اوکراینی و دلسرد کردن آنها از تسلیم شدن انجام شده است.

یک مقام آمریکایی در واکنشی عجیب به این حمله، مدعی شد در صورتی که نیروهای اوکراینی بازداشتگاه اسرای خود در نواحی شرق اوکراین را هدف حمله موشکی قرار داده باشند، چنین منظوری نداشته‌اند. این مقام وزارت دفاع آمریکا افزود: آن‌ها (نیروهای اوکراینی) به مردم خود و غیرنظامیان و نظامیان متعلق به ارتش خودشان اهمیت می‌دهند.

او در ادامه ادعاهایش گفت «با وجود اینکه روس‌ها تکه‌هایی از راکت‌های متعلق به سامانه دوربرد آمریکایی هیمارس را در خرابه‌های این بازداشتگاه پیدا کرده‌اند، لزوماً به این معنی نیست که اوکراینی‌ها مقصر هستند زیرا روس‌ها نیز تعدادی از این راکت‌ها در اختیار دارند».

«دنیس پوشیلین» رئیس جمهوری خودخوانده دونتسک، در اظهارنظر درباره حمله روز جمعه به بازداشتگاه در النووکا، آن را یک حمله از پیش برنامه‌ریزی شده توصیف کرد که «برای جلوگیری از شهادت دادن اسرا به ویژه شبه‌نظامیان آزوف انجام شد که به رژیم کی‌یف آسیب می‌رساند».

اوایل ماه ژوئیه، ایالات متحده متعهد شد که پس از وعده زلنسکی مبنی بر عدم استفاده از موشک دوربرد هیمارس علیه خاک روسیه، بیش از ۲۰ موشک از این نوع را در اختیار اوکراین قرار دهد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز