منابع عراقی از حضور انبوه زائران در کربلا خبر دادند و پیش بینی کردند که شمار زائران به بیست میلیون نفر برسد.

به گزارش مرور نیوز «میثم الزیدی» فرمانده لشکر رزمی العباس گفت: مراسم اربعین امسال پس از اینکه محدودیت‌های مربوط به کرونا برداشته شده است و تسهیلات ویژه مانند لغو روادید برای زائران برقرار شد، مراسمی استثنایی است.

الزیدی در ادامه به اقدامات انجام شده از چند ماه قبل به منظور آمادگی برای این مراسم از جمله برگزاری نشست‌ها و ارائه خدمات در گذرگا‌های مرزی و توسعه آن متناسب با انبوه زائران اشاره کرد.

وی تاکید کرد که مراسم اربعین به سازمان عالی یا وزارتی برای انجام دادن آمادگی زودهنگام سالانه به منظور استقبال از زائران نیاز دارد.

وی گفت: ملت عراق و موکب داران نقش مهمی در خدمت به زائران ایفا می‌کنند.

الزیدی با اشاره به فعالیت ۹ ساله لشکر رزمی العباس در تامین امنیت مراسم اربعین اعلام کرد که مسئولیت‌های محور‌های اصلی کربلای معلی طبق طرح فرماندهی عملیات مشترک عراق و فرماندهی عملیات کربلا بر عهده این لشکر است.

وی همچنین تاکید کرد که افزون بر خدمات رسانی، وظیفه کنترل آسمان کربلا نیز برعهده این لشکر است.

الزیدی به تلاش‌های این لشکر هم اشاره کرد و اینکه فردی که مروج افکار افراطی در مراسم اربعین بود، بازداشت شده است.

وی اعلام کرد: همه نیرو‌های ما در کربلا مستقر و بدون حمل سلاح در حال انجام وظیفه هستند، زیرا مسئولیت آنها بازرسی و تفتیش مسیر‌ها و ارائه خدمات به زائران است.

الزیدی از پروژه نصب دوربین‌های نظارتی جدید در منطقه النخیب که با حمایت آستان مقدس حضرت عباس (ع) انجام شده و پوشش دهنده منطقه‌ای به طول ۷۰ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر است، هم خبر داد.

وی اعلام کرد: تصاویر به طور مستقیم از این دوربین‌ها به کربلا منتقل می‌شود و این پروژه کمک و پشتیبانی بسیار خوبی از دستگاه‌های امنیتی عراق به عمل آورده است.

حضور انبوه زائران در کربلا

خبر دیگر اینکه «نصیف جاسم الخطابی» استاندار کربلا از حضور انبوه زائران در کربلای معلی خبر داد.

وی در عین حال تاکید کرد که با وجود حضور میلیونی زائران هیچ رخداد امنیتی گزارش نشده است.

الخطابی در ادامه به اقدامات شهرداری کربلا و مشارکت هزاران داوطلب در ارائه خدمات اشاره کرد.

وی آماری هم از شمار زائران ارائه در این شهر ارائه داد و گفت: هم اکنون بیش از سه میلیون زائر از خارج عراق در کربلا هستند و پیش بینی می‌شود که این رقم هر چه به اربعین نزدیک شویم، افزایش یابد.

«عمر الوائلی» رئیس سازمان گذرگاه‌های مرزی عراق از ورود بیش از ۳ میلیون زائر خارجی به عراق خبر داد که حدود ۷۰ درصد آن‌ها از مرز زرباطیه ـ مهران بوده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز