کاخ سفید در واکنش به اعلام کمک بشردوستانه ۴۰۰ میلیون دلاری عربستان به اوکراین گفت که این کمک جبران تصمیم اخیر اوپک پلاس نیست و دولت کشورش در روابط با ریاض بازنگری می‌کند.

به گزارش مرور نیوز، کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید در این باره و در واکنش به تشکر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از عربستان به دلیل کمک بشردوستانه ۴۰۰ میلیون دلاری به کی‌یف اظهار کرد: کمک عربستان به اوکراین تصمیم اوپک پلاس را لغو نمی‌کند  و این اقدام برخلاف منافع ملت آمریکا و همه در سراسر جهان است.

وی گفت: تصمیم کاهش تولید نفت عمدتاً به اقتصادهای کم درآمد آسیب می‌رساند و این یک تصمیم اشتباه و "کوته بینانه" است.

پی‌یر ادامه داد: ما درباره اقدامات بعدی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا صحبت کرده‌ایم. او روابط خود با عربستان سعودی را مورد ارزیابی مجدد قرار خواهد داد. این چیزی است که وی از ابتدای آغاز به کار دولت درباره آن صحبت کرده است و او می‌خواهد این کار را انجام دهد.

این مقام آمریکایی افزود: یک بار دیگر، ما این رابطه را دوباره ارزیابی خواهیم کرد و چیزهای زیادی برای شراکت خواهیم داشت.

وزارت امور خارجه عربستان اخیرا اعلام کرد که دولت ریاض ۴۰۰ میلیون دلار کمک بشردوستانه به اوکراین ارائه خواهد کرد.

زلنسکی نیز از تصمیم رهبری عربستان برای ارائه بسته کمک‌های بشردوستانه به اوکراین که به کاهش درد و رنج مردم کمک می‌کند، تشکر و قدردانی کرد.

او همچنین از ریاض به دلیل اعلام آمادگی برای ادامه تلاش‌های میانجیگری با هدف حل و فصل مناقشه اوکراین تشکر کرد.

عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی تاکنون چندین بسته کمک های بشردوستانه را به اوکراینی هایی که به اروپا فرار کرده اند، تحویل داده اند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز