کمیته دفاع از حقوق بشر در شبه جزیره عربستان هشدار داد: دادگاه جنایی ریاض، حکم اعدام چند نفر دیگر از شهروندان سعودی را داده است و جرم آنان فقط، ابراز عقاید در شبکه‌های اجتماعی یا شرکت در راهپیمایی مسالمت‌آمیز برای آزادی و عدالت اجتماعی بین شهروندان این کشور است.

به گزارش مرورنیوز، کمیته دفاع از حقوق بشر در شبه جزیره عربستان امروز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت خطرناک انسانی و حقوقی در عربستان سعودی هشدار داد.

پایگاه خبری مرآة الجزیره ضمن نقل بیانیه این کمیته گزارش داد، دادگاه جنایی ریاض، حکم اعدام چند نفر دیگر از شهروندان سعودی را داده است و جرم آنان فقط، ابراز عقاید در شبکه‌های اجتماعی یا شرکت در راهپیمایی مسالمت‌آمیز برای آزادی و عدالت اجتماعی بین شهروندان این کشور است.

این کمیته تأکید کرد، صدور چنین احکام خودسرانه‌ای که به صورت مستمر انجام می‌شود، دروغین بودن ادعاهای رژیم سعودی مبنی بر رعایت حقوق بشر را ثابت می‌کند.

این کمیته با بیان اینکه عربستان سعودی، پادشاهی وحشت است، تصریح کرد، دادگاه جنایی ریاض حکم اعدام دسته‌جمعی افراد زیر را صادر کرده است: یوسف المناسف، عبدالمجید النمر، جواد قریریص، فاضل الصفوانی، علی المبیوق، محمد اللباد، محمد الفرج، أحمد آل ادغام، حسن زکی آل فرج و علی السبیتی.

کمیته حقوق بشر از جامعه بین‌المللی و نهادهای موسوم به حقوق بشری در سراسر جهان خواست که برای توقف این کشتار جمعی دست به کار شوند؛ کشتاری که با اتهامات واهی و بهانه‌های دروغین صورت می‌گیرد و مبتنی بر معیارهای قانونی و حقوقی نیست.

این کمیته در پایان به رژیم آل سعود نسبت به عاقبت این کشتارها هشدار داد و تأکید کرد، روزی عدالت گریبان آنان را خواهد گرفت و ملت این کشور، جنایات آنان را فراموش نخواهند کرد و لکه ننگی در تاریخ آنان خواهد بود.

با وجود وعده‌های «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی برای کاهش مجازات اعدام اما تعداد اعدام‌های انجام شده در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۲ در عربستان دو برابر تعداد اعدام‌های سال ۲۰۲۱ است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز