«دیوید آرخامیا» گفت: بر این باور است که مذاکرات با روسیه می تواند در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ از سرگرفته شود.

به گزارش مرور نیوز، خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از آرخامیا در گفت و گو با رسانه های اوکراینی، افزود: مذاکرات با روسیه می تواند زمانی به وقوع بپیوندد که رقابت های انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا آغاز می شود و چرخه های انتخاباتی در روسیه و آمریکا شروع به فعالیت می کنند. این یعنی آغاز مذاکرات حدودا نیمه دوم سال آینده خواهد بود.

مذاکرات روسیه و اوکراین در پایان ماه فوریه و بعد از آغاز عملیات نظامی مسکو آغاز شد. آخرین دور مذاکرات ۲۹ مارس در استانبول پایان یافت و از آن زمان تاکنون مسکوت مانده است.

براساس این گزارش، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سپتامبر(شهریور) گذشته گفت مسکو هنوز از مذاکره با کی یف استقبال می کند و از اوکراین خواست خصومت را کنار بگذارد، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین نیز در مقابل بیان کرد که کی یف آماده مذاکره با مسکو است اما تنها زمانی که رئیس جمهور دیگری در روسیه به قدرت برسد. کرملین در پاسخ تاکید کرد که مسکو منتظر تغییر در موضع کنونی رئیس جمهوری اوکراین یا فرد جانشین او خواهد ماند.

زلنسکی اوایل ماه کنونی (نوامبر) شروط مذاکرات صلح با روسیه را تعیین و خواستار احیای تمامیت ارضی اوکراین، احترام به منشور سازمان ملل، غرامت به دلیل خسارات وارد شده در جنگ و مهم تر از همه تضمین تکرار نشدن درگیری ها شد.

«آندری رودنکو» معاون وزیر خارجه روسیه اوایل این هفته گفت مسکو برای مذاکره با اوکراین پیش شرط تعیین نمی کند اما کی یف باید حسن نیت خود را نشان دهد. دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز آمادگی روسیه را برای تماس ها از سوی اوکراین اعلام کرد اما گفت کی یف قصد مذاکرات ادامه دار را ندارد.

دیمیتری کولِبا وزیر خارجه اوکراین روز شنبه گفت در صورتی که درخواست دیدار با سرگئی لاوروف را دریافت کند آن را بررسی خواهد کرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز