هماهنگ کننده روابط راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا مدعی شد: ایران بزرگترین حامی نظامی روسیه در جنگ اوکراین است.

به گزارش مرور نیوز، جان کربی، هماهنگ کننده روابط راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: روابط مسکو و تهران به سمت تبدیل شدن به شراکت کامل دفاعی پیش می‌رود که شامل مبادله تسلیحات و تخصص نظامی بین طرفین است.

به نقل از الجزیره، کربی افزود: واشنگتن در حال بررسی گرد آوردن شمار متعددی از کشور‌ها برای بررسی همکاری نظامی بین ایران و روسیه است و از همه ابزار‌ها برای مانع تراشی در مسیر این شراکت استفاده می‌کند.

وی تصریح کرد: ایران بزرگترین حامی نظامی روسیه است و از ماه اوت گذشته تا کنون صد‌ها پهپاد ایرانی به روسیه ارسال شده است. گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه مسکو و تهران ایجاد خط تولید مشترک پهپاد‌های ویرانگر را بررسی می‌کنند.

 

نماینده روسیه: به کمک تسلیحاتی ایران نیاز نداریم

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت درباره تحولات اوکراین گفت: غرب ادعای حمایت تسلیحاتی ایران از روسیه را مطرح می‌کند، در حالی که سامانه نظامی ما نیازی به کمک ندارد.

وی در ادامه افزود: گزارش‌هایی مبنی بر انتقال سلاح از اوکراین به کشور‌های آفریقایی وجود دارد و برخی سلاح‌های ارسالی برای اوکراین از بازار سیاه در خاورمیانه سر درآورده است. حجم قاچاق سلاح ارسالی غرب برای اوکراین به کشور‌های ثالث افزایش یافته است.