هزینه‌های بخش انرژی اروپا با واردات گاز مایع از آمریکا به شدت افزایش یافته است.

به گزارش مرور نیوز، شماری از مقامات ارشد اروپایی و از جمله امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و وزیر اقتصاد آلمان، افزایش بهای انرژی در اروپا را ناشی از واردات گاز از آمریکا دانستند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفت: ما به دوستان آمریکایی و نروژی خود می‌گوییم که شما گاز خود را با بهای بیشتری به ما می‌فروشید. این به معنای دوستی نیست.

رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان گفت: برخی از کشور‌ها حتی کشور‌های دوست در برخی از موارد به قیمت‌های نجومی رسیده اندو این مشکل ساز است و ما باید در این رابطه گفتگو کنیم. آمریکا زمانی که نفت به روی ما بسته شد به طرف ما آمد. به نظرم آمریکاباید بهای گاز را کاهش دهد.

صادرات گاز مایع آمریکا به اروپا امسال به شدت افزایش یافته است. آمریکا تنها می‌تواند نیمی از نیاز گاز مایع اروپا را تامین کند. بر اساس آمار‌ها این موضوع در ۹ ماه نخست امسال ۳۵ میلیارد دلار برای آمریکا سودآوری داشته است. این در حالیست که درآمد آمریکا در سال گذشته تنها ۸.۳ میلیارد دلار بوده است. امین ایوب کارشناس مسائل اقتصادی در مصاحبه با ما گفت که کشور‌های اروپایی تصمیم‌های ضعیفی را در رابطه با انرژی اتخاذ می‌کنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: با کاهش دمای هوا در اروپا گاز روسیه به منزله کمکی برای اروپا بود. این موضوع می‌توانست بحران انرژی اروپا را حل کند. هم اکنون اروپا با بهای سرسام آور گاز مایع وارداتی از آمریکا دست و پنجه نرم می‌کند. اروپا باید به دنبال منابع دیگر انرژی باشد. روسیه تلاش می‌کند که به آن‌ها کمک کند.

وی افزود: با توجه به بحران اوکراین و روسیه این کشور‌ها توجهی به هزینه‌های تحریم‌های خود ضد روسیه نکردند. آن‌ها روابط خود را با روسیه قطع کردند. به نظرم کشور‌های اروپایی باید در این رابطه دوباره بیندیشند. با اختلال در زنجیره تامین کالا سال‌های زیادی برای گذار از دوره انرژی‌های فسیلی به انرژی‌های سبز نیاز است. این نمی‌تواند کار آسانی باشد.