رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد، تنها آرزویش برای تمامی اوکراینی‌ها در سال ۲۰۲۳ میلادی "پیروزی" است و مصمم است مادامی که این کشور برای این هدف مبارزه می‌کند، در همین مسیر باقی بماند.

به گزارش مرور نیوز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در پیامی ویدئویی در شب سال نو میلادی گفت: می‌خواهم برای همگی‌مان یک چیز آرزو کنم "پیروزی". و این مهم‌ترین چیز است. یک آرزو برای همه اوکراینی‌ها.

وی بار دیگر تاکید کرد، در حالی که مردم اوکراین برای آزادی مبارزه می‌کنند، در کنار آنها خواهد ایستاد.

زلنسکی افزود: به ما گفته شد تا تسلیم شویم. اما ما ضد حمله را انتخاب کردیم. ما آماده‌ایم تا برای آزادی مبارزه کنیم. به همین خاطر است که تک تک ما در اینجا هستیم. من همینجا هستم. ما اینجاییم. شما اینجا هستید. همه اینجا هستند. همه ما اوکراینیم.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی حمله به اوکراین را آغاز کرد و آن را یک "عملیات ویژه" برای نازی‌زدایی و غیرنظامی کردن اوکراین نامید. پوتین تاکید داشت که اوکراین تهدیدی برای روسیه است. کی‌یف و متحدان غربی‌اش تاکید دارند که حمله پوتین به اوکراین صرفا یک زمین خواری امپریالیستی بوده است.

پوتین نیز از سخنرانی خود به مناسبت سال نو میلادی برای جلب حمایت‌ مردم روسیه از سربازانی که در اوکراین می‌جنگند، استفاده کرد.

اگرچه مسکو قصد داشت عملیات نظامی‌اش در اوکراین بسیار سریع انجام شود، اما در حال حاضر این جنگ وارد یازدهمین ماه خود شده است.

زلنسکی در سخنرانی شنبه شب خود همچنین متعهد شد تا مناطق تصرف شده را پس بگیرد.

وی گفت: اجازه دهید امسال سال بازگشت باشد. بازگشت مردم، بازگشت سربازان نزد خانواده‌هایشان، بازگشت زندانیان به خانه‌هایشان، بازگشت مهاجران به اوکراین و بازگشت مناطق و خاک‌مان.

زلنسکی افزود: بازگشت آنچه از ما به تاراج رفته است. بازگشت کودکی فرزندان‌مان و بازگشت یک دوران سالمندی با آرامش برای والدین مان.