یک شبکه تلویزیونی امکان گفتگو و عادی سازی روابط بین مصر و ایران در آینده نزدیک را با میانجی‌گری عراق بررسی کرد.

به گزارش مرور نیوز، شبکه تلویزیونی العربی امکان گفتگو و عادی سازی روابط بین مصر و ایران در آینده نزدیک را با میانجی‌گری عراق بررسی کرد.

مجری شبکه العربی در این برنامه گفت: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران فاش کرد دیداری بین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه این کشور با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر در حاشیه کنفرانس بغداد ۲ که ماه گذشته در اردن برگزار شد، صورت گرفت.

کنعانی این دیدار را مثبت ارزیابی کرد و گفت: دیدار‌های دیگری هم بین مقامات دو کشور درباره مسائل کنسولی برگزار شده است. تهران از پیشنهاد محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق برای هماهنگی دیدار‌هایی بین مقامات دو کشور استقبال می‌کند.

براساس گزارش این شبکه تلویزیونی روابط مصر و ایران بیش از چهار دهه است که سرد بوده است. این شرایط پس از آن آغاز شد که شاه مخلوع ایران پس از سرنگونی خودش به مصر سفر کرد. اما در مرحله اخیر علامت‌هایی برای پایان دادن به رکود در روابط دو کشور به چشم خورده است. از جمله این علامت‌ها آن بود که عراق فاش کرد بین دو طرف میانجی گری می‌کند و اطلاعاتی درباره اجرای دیدار‌هایی در سطوح امنیتی با مشارکت دو کشور منتشر شد.

 العربی افزود: تهران همچنین پنج ماه پیش توسط وزیر امور خارجه اش پیامی را ارسال کرد که گفت تقویت روابط دو کشور به سود منطقه و جهان اسلام است. در مقابل این شرایط، مهمترین پیامی که قاهره صادر کرد به گفته مقامات دیپلماتیک آن بود که مخالفت خودش را با شرکت در هر نوع ائتلاف منطقه‌ای علیه تهران است.

تحلیلگران سیاسی می‌گویند تحولات متعدد باعث همگرایی بین مصر و ایران شده است که مهمترین این تحولات، تغییر نقشه ائتلاف‌ها در خاورمیانه است و نگرانی بعضی کشور‌های عربی متحد مصر از نزدیک شدن قاهره و تهران از بین رفته است. به ویژه که خود این کشور‌ها در روابط‌شان با جمهوری اسلامی ایران گشایش ایجاد کرده اند. در سایه نقشه ائتلاف‌های جدید در منطقه، منافع بین کشور‌ها حاکم است و به عبارت دیگر، هر دو کشور مصر و ایران نیاز به یکدیگر را با توجه به جایگاه منطقه‌ای و موقعیت راهبردی آن‌ها درک می‌کنند.