در ادامه اقدامات متقابل میان اوکراین و روسیه در خارج از میدان نبرد، کی یف اقدام به اعمال تحریم‌هایی علیه اشخاص روس کرد.

به گزارش مررو نیوز، ولودیمیر زلنسکی  رئیس جمهور اوکراین امروز (چهارشنبه) ودیم نوینسکی، تاجر ثروتمند اوکراینی و ۹ کشیش ارشد وابسته به کلیسای ارتدوکس روسیه را در لیست تحریم‌های این کشور قرار داد. به موجب این تحریم دارایی‌های این افراد به مدت ۵ سال ضبط خواهد شد.

این کار یکی از آخرین اقدامات اوکراین علیه کلیسای ارتدوکس روسیه محسوب می‌شود. کی یف مدعی است این کلیسا حامی حمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به اوکراین است. ادعایی که بار‌ها از سوی این نهاد مذهبی رد شده است.

ودیم نوینسکی یکی از افراد بسیار ثروتمند در اوکراین است که بر اساس اعلام نشریه فوربز، دارایی وی بین یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار تا ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. این فرد که گمان می‌رود اکنون در آلمان باشد در تجارت فولاد و انرژی مشغول به فعالیت است.

نوینسکی همچنین یکی از حامیان مالی کلیسای ارتدوکس شاخه اوکراین است. مقامات اوکراینی مدعی هستند این کلیسا سال هاست به مسکو وفادار است. زلنسکی و سایر مقامات اوکراینی کلیسای ارتدوکس را حامی نسل کشی در این کشور معرفی کرده اند.

پیشتر نیز کی یف ۲۲ فرد مرتبط با کلیسای ارتدوکس را به دلیل اتهامات مشابه در لیست تحریم‌های خود قرار داده بود. با این حال، هنوز هیچ شواهد متقنی برای اثبات اتهامات مقامات اوکراینی به این نهاد دینی ارائه نشده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه پس از تحریم‌های پیشین اوکراین علیه کشیشان ارتدوکس، این اقدام را شیطان پرستانه خواند و از مقامات این کشور خواست از آزار کلیسا دست بردارند.