نخست‌وزیر انگلیس به شکل محرمانه از کابینه خود خواسته تا راهی برای بازسازی ارتباطات این کشور با اتحادیه اروپا پیدا کند،‌ رابطه‌ای که با خروج انگلیس از این اتحادیه در ۲۰۲۰ از بین رفت.

به گزارش مرور نیوز، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، لندن قصد دارد روابطش با بروکسل را تقویت کند، از جمله در حوزه‌های دفاعی، مهاجرت و اقتصاد – که تجارت، انرژی و استانداردهای بین‌المللی را در بر می‌گیرد.

به گفته وزرا، دیپلمات‌ها و مقامات انگلیسی که نخواستند نامشان فاش شود، تمایل انگلیس به بهبود روابط با اتحادیه اروپا از حمله روسیه به اوکراین ناشی می‌شود، ‌زیرا لندن یکی از حامیان اصلی کی‌یف است.

در روزهای آتی قرار است مقامات دولت انگلیس راهکاری جدید برای مناقشه طولانی مدتی ارائه دهند که با اتحادیه اروپا بر سر قوانین تجارت پسابریگزیت ایرلند شمالی ایجاد شده است. لندن قصد دارد از این فرصت استفاده کرده و آن را مبنایی برای بهود متعاقب روابط با اتحادیه اروپا قرار دهد.

اما بلومبرگ اشاره کرد که ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس با این کار باید خطر برانگیختن خشم آن دسته از هم‌حزبی‌های خود در حزب محافظه‌کار را که مخالف اتحادیه اروپا هستند، به جان بخرد. از سوی دیگر، سوناک با بدبینی رهبران این اتحادیه مواجه است. بروکسل می‌گوید که سیاستمداران انگلیسی از این اتحادیه به عنوان «کیسه بوکسی» برای سیاست داخلی خود استفاده می‌کنند.

یکی از این منابع تصریح کرد که این رویکرد جدید به معنای اشتباه بودن بریگزیت نیست، بلکه صرفا نمایانگر تغییرات وضعیت ژئوپلتیک است.