در گزارش روزنامه «چاینا دیلی» به‌مناسبت سفر رئیس جمهور کشورمان به پکن آورده شده است: ایران کشوری ایده‌آل در خاورمیانه برای پیشبرد ابتکار کمربند و جاده است و همکاری با چین عاملی کلیدی برای توسعه اقتصادی ایران است.

به گزارش مرور نیوز،  روزنامه چاینادیلی در شماره امروز خود در قالب گزارشی به بررسی برنامه‌ها و ابعاد سفر رئیس‌جمهور ایران به پکن پرداخته که در ادامه می‌خوانید:

اداره کل گمرکات چین اعلام کرد حجم تجارت چین با ایران در 9 ماه نخست سال گذشته میلادی، به 12 میلیارد و 320 میلیون دلار رسید که این رقم در مقایسه با سال گذشته 18 درصد افزایش یافته است.

لی شاکسیان مدیر موسسه تحقیقاتی چین-عرب دانشگاه نینجشیا در این‌باره اظهار کرد چین و ایران سابقه‌ای بلند مدت و طولانی درباره روابط دوستانه دارند و دوستانی معمولی هستند که از منافع اصلی و عمده یکدیگر حمایت می‌کنند.

وی افزود: ایران کشوری ایده‌آل در خاورمیانه برای پیشبرد ابتکار کمربند و جاده است و همکاری با چین عاملی کلیدی برای توسعه اقتصادی ایران است.

مائو شیائولین محقق مرکز مطالعات مدیترانه و خاورمیانه در دانشگاه زجیانگ گفت: چشم اندازفعلی درباره برنامه هسته‌ای ایران به واسطه تحریم‌ها و حملات لفظی واشنگتن، تعدیل شده است.

وی در گفتگو با یک رسانه چینی خاطرنشان کرد موقعیت پایدار چین در این‌باره، رد تلاش‌های صورت گرفته برای سیاسی‌سازی این برنامه و  تمرکز بر مذاکرات است و دیدار

قریب‌الوقوع بین «رئیسی» و «شی‌جین‌پینگ» ممکن است امیدواری بیشتری را برای ازسرگیری مذاکرات درباره برنامه اتمی ایران با خود بیاورد.

وانگ ون بین، سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد دو کشور ارتباطات و همکاری‌های خوبی را درباره امور منطقه‌ای و بین‌المللی حفظ کرده‌اند. ایران و چین اصل عدم مداخله در امور داخلی و منافع مشترک کشورهای در حال توسعه را به‌خوبی حفظ کرده‌اند.

 

همکاری ایران و چین موجب توسعه اقتصادی کشور می‌شود

بر اساس این گزارش، این اولین سفر رسمی دولتی رئیس جمهوری اسلامی ایران به چین بعد از دو دهه است. دیدار و ملاقات خصوصی با رئیس جمهور چین، امضای اسناد مهم همکاری‌های دوجانبه در حضور روسای جمهور دو کشور، دیدار نخست‌وزیر و رئیس کنگره ملی خلق چین با رئیسی، سخنرانی در دانشگاه پکن، ملاقات با ایرانیان مقیم از جمله برنامه‌های رئیس جمهور در این سفر سه روزه است.