نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه گفت‌و‌گوهایی میان این کشور و ایران و ترکیه در خصوص آب در جریان است، تصریح کرد که عراق نیازی به نیروی رزمی هیچ کشوری ندارد.

به گزارش مرور نیوز، «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق، ظهر امروز (شنبه)، در گفت‌و‌گو با شبکه سعودی «الحدث» به مسائل مختلفی از جمله عدم نیازمندی عراق به نیروهای رزمی بیگانه پرداخت.

بنابر گزارش این رسانه سعودی، نخست‌وزیر عراق ابتدا اظهار داشت: «فساد برای کشور خطرناک‌تر از داعش است و توسعه را از کار می‌اندازد و منابع مالی کشور را هدر می‌دهد. گروهی از کارمندان و مقامات از سوی برخی گروه‌های سیاسی محافظت می‌شوند. جریان صدر پویا است و امیدواریم که در تمامی رویدادها مشارکت کند. تصمیم جریان صدر برای خرج از پارلمان تأسف‌بار بود؛ اما ما به این تصمیم احترام می‌گذاریم. ما بر ارتباط با همگان و حضور جریان صدر اصرار داریم.»

محمد شیاع السودانی در ادامه با مردود خواندن تعرض به خاک عراق، اضافه کرد: «مخالفت با کشورهای دیگر از طرف کشور ما باید مسالمت‌آمیز و غیرمسلحانه باشد. حفظ مرزها با ایران و ترکیه توسط نیروهای فدرال و با همکاری اربیل صورت می‌گیرد. با تهران و آنکارا گفت‌و‌گوهایی در خصوص مسئله آب در جریان است.»

وی همچنین بیان کرد: «ما نمی‌خواهیم که عراق میدان جنگ باشد، کشور ما باید نقطه پیوند کشورها باشد. ما به نیروهای رزمی هیچ کشوری نیازی نداریم؛ اما نیازمند همکاری اطلاعاتی و آموزشی می‌باشیم. عربستان سعودی یکی از شرکای محوری و راهبردی عراق است. اجلاس بغداد سه در پایتخت عراق برگزار خواهد شد.»

نخست‌وزیر عراق در عین حال افزود: «عراق پیام‌رسان میان تهران و آمریکا نیست، بلکه صاحب ابتکار و نزدیک‌کننده دیدگاه‌هاست. انتخابات زودهنگام نیازمند انحلال پارلمان است و این تصمیم به دست فراکسیون‌های سیاسی است. دولت برای اجرای این تصمیم آماده است. ما اجازه تعرض به هیأت‌های دیپلماتیک و مستشاران ائتلاف بین‌المللی را نمی‌دهیم. به هیچ طرفی اجازه نخواهیم داد که عراق را بر خلاف منافع ملی وارد جنگ و درگیری کند.»